Minister starter forsøgsordning med leverancerobotter i Danmark

Danmark slutter sig til andre EU-lande med robotter som leveringsmetode. Transportminister Ole Birk Olesen vil i hvert fald igangsætte et forsøg med fortovsrobotter til udbringning af diverse pakker og lignende.

I London benytter man allerede gaderobotter til at bringe dagligvarer ud til forbrugerne, og nu vil transportministeren have dem til Danmark. Foto: Starship Technologies.

15.10.2018

SCM.dk

I London bringer de dagligvarer ud, i Holland pizza og nu kommer de til Danmark. Der er tale om små selvkørende leveringsrobotter. Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) vil udarbejde en forsøgsordning med leverancerobotterne, og han får opbakning fra regeringens og Dansk Folkepartis transportordførere.

Læs også: Kapitalindsprøjtning og ny CEO til Starship Technologies

Robotterne, der har en hastighed på omkring 6 km/t, skal køre på landets fortove blandt fodgængerne. På nuværende tidspunkt er det ikke tilladt at bruge selvkørende enheder på færdselslovens område. Og robotterne går ikke ind over forsøgsordning for selvkørende biler, hvorfor der er brug for en særskilt ordning.

Lovændring
Regeringens samt DF’s transportordførere bakker ministeren op omkring en ændring af færdselsloven, som gør forsøgsordninger på små leveranceenheder mulig.

"Jeg mener, at markedet og teknologien er klar til, at vi på en sikkerhedsmæssigt forsvarlig måde kan afprøve små selvkørende leveranceenheder i Danmark. Så jeg er glad for, at vi er enige om at gå videre med udarbejdelsen af en forsøgsordning", siger Ole Birk Olesen og fortsætter:

Læs også: Amazon automatiserer indkøbet

"De selvkørende enheder kan stå for levering til døren af for eksempel mad, dagligvarer og medicin i byerne og dermed reducere bykørslen med varebiler og lignende. Det vil gøre leverancer billigere for forbrugerne, gavne miljøet og mindske trafikstøjen i byen".

Forsøgsordningen skal indeholde et regelsæt for hastighed, vægt og dimensioner, hvem der skal holdes til ansvar for ulykker samt forsikrings- og erstatningsansvar.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 2025

25.11.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan forvandler du din supply chain fra omkostning til vækstmotor

25.11.2025SCM.dk

Cybertrusler: Virksomheder opruster i takt med stigende bekymring blandt erhvervsledere

25.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Black Friday presser tempoet, automatisering gør forskellen

24.11.2025AGR

Sponseret

Forsyningskæden: Det skjulte led i forbedret bundlinje

24.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

20.11.2025SCM.dk

Geografiske skævheder udfordrer erhvervsuddannelser

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle