Minister: vi skal støtte robotudvikling i Danmark

Ifølge erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen skal Danmark satse stort på robotter og automatisering for at holde på arbejdspladser i fremtiden. Udviklingslande kan miste dem i millionvis.

Det er specielt lande med bilproduktion, der har mange robotter. Danmark bør også støtte op om udviklingen for at holde arbejdspladser i landet, mener erhvervs- og vækstministeren. Foto: Flickr/Steve Jurvetson.

12.02.2016

SCM.dk

I tirsdags præsenterede erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) sin regerings stort anlagte vækstplan, og i den forbindelse adresserede han også perspektiverne inden for robotteknologi og automation, som er et område, Danmark i hans optik bør satse massivt på, skriver Trendsonline.

Læs også: Robotter vil vinde stort frem i mindre virksomheder

“Danmark har en enestående position i forhold til robotter. Her kan vi kan både fastholde og tiltrække arbejdskraft. Vi skal støtte små og mellemstore virksomheder, der arbejder med robotter og automatisering. Det kan skabe vækst og give arbejdspladser”, sagde han til pressemødet.

Et ofte omtalt aspekt når det kommer til robotternes indtog på diverse arbejdspladser, er udsigten til at de ikke bare supplerer, men også erstatter de menneskelige ansatte. Det er dog ikke et perspektiv, der skræmmer ministeren.

“Vi kan flytte produktion til Danmark. Et eksempel jeg gerne vil fremhæve er en dansk dynefabrikant, som jeg besøgte for nylig. De har ved hjælp af robotter og automatisering fået omkostningsniveauet ned, så det kan betale sig at producere dyner i Danmark i stedet for i Kina”, sagde Troels Lund Poulsen.

Udsatte udviklingslande
Netop Kina er imidlertid et af de lande, der kan se frem til at miste arbejdspladser i millionvis. En ny rapport fra Citi og The Oxford Martin School ved Oxford universitet har analyseret en lang række byer og landes sårbarhed over for automation, herunder hvad teknologiens indtog vil gøre ved traditionelle modeller for økonomisk vækst og hvordan myndigheder kan håndtere disse udfordringer.

Et af rapportens hovedpunkter er en vurdering af, hvor mange arbejdspladser, der potentielt kan blive automatiserede i en række lande med fokus på verdens udviklingsregioner. Blandt de 41 developing countries, der er inkluderet i undersøgelsen ligger Kina i den høje ende af spektret med en andel af arbejdsstyrken på 77 procent, der er i ”høj risiko” for at blive automatiserede. Kun Cambodia, Nepal og Etiopien, der topper med 85 procent, er mere udsatte i denne sammenhæng.

Længere nede af listen finder vi Indien på 69 procent mens Usbekistan lukker leddet med ”kun” 55 procent i højrisikogruppen. Bland de udvalgte vestlige lande, undersøgelsen nævner, ligger USA på 47 procent og Storbritannien på 35, mens gennemsnittet i OECD er 57 procent.

Kina vil rykke – men har også mest at tabe
Forbedringspotentialet i nogle af disse lande er tilsvarende også stort. International Federation of Robotics (IFR) har således opgjort antallet af industrirobotter i forskellige funktioner per 10.000 ansatte i fremstillingssektoren. Her er Sydkorea klar i spidsen med 478, Japan og Tyskland er tætte på 2. og 3. pladsen med 314 hhv. 292 enheder, mens USA er med i top 4 med 164 robotter per 10.000 ansatte.

Ifølge Ingeniørernes interesseforening IDA er tallet for Danmark 155, pænt over det europæiske gennemsnit på 85 og det globale på 66. I Kina er der derimod ikke mere end 36 industrirobotter på plads for hver 10.000 human workers, et tal IFR dog forventer vil stige kraftigt i de kommende år. Beregningerne viser således, at mere end hver tredje industrirobot vil blive installeret i Kina i 2018.

Generelt forudser IFR, at ”… den digitale transformation og automation vil fortsætte med at drive triumftoget af industrielle robotter frem mod 2018. ’Industri 4.0’-projekter betyder at eksempelvis menneske-robot-teams er på kanten af et gennembrud. Simplificeringen af brugen af robotter åbner for nye markeder og nye anvendelsesmuligheder, og det gælder både for SMV’er og store virksomheder i alle sektorer.”

Læs også: Outsourcing skal bremses med billige robotter

I forlængelse heraf peger Citi/Oxford Martin-rapporten på, at automationstendensen ser ud til at få tendensen omkring outsourcing af produktion til at ændre sig. Ifølge rapporten er der således ”… klare tegn på tempoet i fragmenteringen af vareproduktion over landgrænser er faldende.” Det bliver bakket op af 70 procent af de adspurgte i undersøgelsen, der svarer, at de tror at den stigende automation og udviklingen inden for 3D-print vil få flere virksomheder til at flytte deres produktion tættere på deres hjemmemarked. Her bliver USA set som en potentiel vinder, mens Kina har mest at tabe.

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup