Mulighed for innovative indkøb i sundhedsvæsenet

Offentlige indkøbere i regioner og kommuner i sundhedsvæsenet kan igen søge midler til at understøtte deres innovative indkøb.

Innovative indkøb i sundhedsvæsenet har potentiale for at give bedre behandlinger, øge effektiviteten og aflaste sundhedspersonalet. Men de innovative indkøb er ofte forbundet med et anderledes og mere ressourcekrævende forarbejde. Foto: 123rf.com..

14.09.2023

SCM.dk

Innovative indkøb i sundhedsvæsenet har potentiale for at give bedre behandlinger, øge effektiviteten og aflaste sundhedspersonalet. Men de innovative indkøb er ofte forbundet med et anderledes og mere ressourcekrævende forarbejde.

Med puljen kan offentlige indkøbere i regioner og kommuner i sundhedsvæsenet søge om tilskud til at understøtte processen omkring indkøb af innovative teknologier, medicinsk udstyr og lægemidler i sundhedsvæsenet.

Puljen er et af initiativerne i strategien for life science fra 2021, som skal styrke den danske life science-industri og skabe endnu bedre patientbehandling.
Erhvervsminister Morten Bødskov udtaler:

”Vores sundhedsvæsen er en hjørnesten i velfærdssamfundet. Derfor skal vi sikre, at danske hospitaler og sundhedsinstitutioner har muligheden for at udvikle sig gennem nye, innovative løsninger - til gavn for patienter, sundhedspersonale og ikke mindst de virksomheder, der skaber de nye løsninger. Puljemidlerne til innovative indkøb er netop med til at understøtte, at nye sundhedsløsninger kommer ud og gør en forskel”.

Sådan ansøger du
I puljen er der i alt afsat 18 millioner kroner over tre år, hvor 5 millioner kroner skal ud at virke i puljens sidste runde i 2023. Der kan ansøges fra 100.000 kroner og op til 500.000 kroner.
Erhvervsstyrelsen administrerer puljen og behandler ansøgningerne. Der kan søges indtil den 14. oktober 2023.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.05.2025SCM.dk

Forbedret EDI-partnerprogram løfter forsyningskædesamarbejdet

14.05.2025SCM.dk

Fuld gennemsigtighed om CO2-aftryk hos Brødrene Dahl

07.05.2025SCM.dk

Grønne brændstoffer skal styrke Europas forsyningssikkerhed – Danmark kan tage teten

06.05.2025SCM.dk

Dansk erhvervsliv i samlet opråb: Sæt det grønne øverst i offentlige udbud

28.04.2025SCM.dk

Offentlige grønne indkøb med Svanemærket reducerer klimaaftryk og miljøbelastning

11.04.2025SCM.dk

Geopolitisk uro får skandinaviske forbrugere til at vælge lokalt

25.03.2025SCM.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

25.03.2025SCM.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle