N.C. Nielsen opfører nyt AGV-democenter

I et 1.300 kvadratmeter stort nybyggeri vil N.C. Nielsen og AGV Scandinavia teste og demonstrere førerløse trucks til fremtidens interne logistik.

Til februar tager N.C. Nielsen det første spadestik til et nybyggeri i Balling, der skal rumme et AGV-democenter, produktionsfaciliteter til lithium-ion-batterier, kantine og mødelokaler. Visualisering: N.C. Nielsen.

25.01.2017

SCM.dk

Det 1.300 kvadratmeter store byggeri er skal blandt andet rumme et AGV-democenter for selskabet AGV Scandinavia. Her kan kunderne få demonstreret de førerløse AGV-trucks (automated guided vehicles) i aktion og opleve fremtidens innovative teknologier inden for intern logistik.

Udover democenteret skal byggeriet rumme et batterilager og produktionsfaciliteter til lithium-ion-batterier samt nye kantinefaciliteter.

”Vi glæder os rigtigt meget til at komme i gang med nybyggeriet. Vi ser frem til at kunne præsentere vores AGV-løsninger i perfekte rammer for vores kunder. Og så får vi tilmed en ny kantine og nye mødelokaler, så vi kan give vores kunder en endnu bedre oplevelse, når de kommer på besøg”, siger adm. direktør for N.C. Nielsen, Poul B. Nielsen.

Læs også: Rapport: Leverandøraudits virker ikke som de skal

Byggeriet påbegyndes i starten af februar og forventes færdigt efter sommerferien. Med det nye byggeri har N. C. Nielsen i alt næsten 20.000 kvadratmeter under tag.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle