NH Handling mander op på service af internt transportmateriel

NH Handling udvider produktprogrammet og mander op på personalet for at kunne tilbyde kunderne endnu bedre rådgivning og service, specielt inden for det elektrificerede udstyr.

Hos NH Handling har man etableret et serviceteam, så man nu også kan tilbyde service på alle maskiner samt alle gængse mærker inden for internt transportmateriel, fx de lovpligtige serviceeftersyn. Foto: NH Handling .

07.02.2022

SCM.dk

NH Handling, der er én af de ledende spillere inden for de små og mindre stablere og pallevogne, oplever øget interesse for specielt de selvkørende elektriske pallevogne, stablere og trucks. Dette har medvirket til en udvidelse af produktporteføljen og oprustning af medarbejderstaben til nu også at omfatte serviceteam. 

"Hos NH har vi de senere år bevæget os mere og mere ind i en udvidelse af vores produktprogram. Således har vi i dag et meget stort og bredt sortiment inden for elektriske produkter. Lige fra små elektriske, selvkørende pallevogne til stablere, reachtrucks og op til elektriske gaffeltrucks, med en løftekapacitet på op til fem tons. Vi har en masse nye produkter, vi har salgsfolk ude til rådgivning, og vi oplever en større og større efterspørgsel efter rådgivning", fortæller salgschef hos NH Handling, John Rahbek.  

Læs også: LEMAN fortsætter udvidelse og åbner fem afdelinger i Kina

Hos NH Handling fra Viborg har man etableret et serviceteam, så man nu også kan tilbyde service på alle maskiner samt alle gængse mærker inden for internt transportmateriel, fx de lovpligtige serviceeftersyn.  

”Service- og vedligehold er en vigtig del, derfor har vi også udvidet med eget service-team. Uanset om kunden har behov for strakshjælp ved nedbrud og faste planlagte serviceintervaller, eller blot det årlige lovpligtige serviceeftersyn, kan vi levere skræddersyede serviceaftaler”, forklarer John Rahbek.  

NH Handling bygger på 50 års erfaring, og serviceteamet har mange års erfaring med service på en bred vifte af produkter til intern transport.  

Barren skal sættes rigtigt 

Hos NH vil man gerne ind og være med allerede i beslutningsfasen, lige fra at kunden begynder at planlægge sit lager til de modtager deres produkter og til at overholde de lovpligtige eftersyn.  

”Indretning af et lager i dag er ikke bare noget, man lige gør. Der er en masse betragtninger, man med fordel kan gøre sig, så man ikke skyder over målet og får lavet en investering, man slet ikke har behov for. Man kan optimere sin lagerindretning. Ved fx at sænke barren 10 cm på reolhøjden kan det være billigere og mere optimalt at indrette efter stableren eller trucken. Derved kan du undgå at købe en stabler, der kan en masse, som du ikke har brug for”, uddyber John Rahbek.  

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

SCM.dk

Dansk specialist runder de 1.000 palleteringsanlæg

SCM.dk

Mangel på elkapacitet truer industriens grønne omstilling

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby