Ni gode råd om leverandørstyring

Ulykken i Bangladesh, hvor en tekstilvirksomhed styrtede sammen, betyder langt mere fokus på leverandørstyring - også på det seneste møde i Green Network, hvor ni gode råd blev præsenteret.

01.07.2013

SCM.dk

Irene Quist Mortensen, indehaver af CSR Consulting, er især opmærk-som på små og mellemstore virksomheders udfordringer i forhold til leverandørstyring. Foto: Privat. .

Hvor langt rækker ansvaret i en lang og kompliceret leverandørkæde? Det emne var til debat, da CSR-erhvervsnetværket Green Network mødtes for nylig.

Irene Quist Mortensen, der er indehaver af virksomheden CSR Consulting og tidligere CSR-manager i Grundfos, sagde i et debatoplæg, at især de små og mellemstore virksomheder mangler viden om og erfaring med produktions- og arbejdsvilkår under fremmede kulturelle, sociale og økonomiske vilkår.

Læs også: H&M offentliggør leverandørliste

Viden mangler internt i virksomhederne
Irene Quist Mortensen mener, at små og mellemstore virksomheder er mere famlende overfor at tackle korruptionsbekæmpelse, menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og miljø i de lande, hvor internationalt anerkendte principper ikke respekteres.

Små- og mellemstore virksomheder har ifølge Irene Quist Mortensen heller ikke samme mulighed for at stille krav til leverandører, som store virksomheder. Derudover mangler de systematik og dokumentation af deres CSR-aktiviteter i forhold til at efterleve kundekrav om leverandørstyring.

Ansvaret stopper ikke ved fabriksporten
Ulykken med den sammenstyrtede fabrik i Bangladesh gjorde det tydeligt, at ansvaret rækker længere, end visse virksomheder tidligere har ment. Irene Quist Mortensen sagde på mødet:

"Ansvaret stopper ikke længere ved porten til fabrikken – din forretning og dit omdømme er uløselig forbundet til dine interessenters – også dine kunders. CSR handler om at tage et ansvar for at løse de problemer, din virksomhed skaber, og at tage et medansvar for at løse de problemer, der hænger sammen med virksomhedens operation og interesser".

9 råd fra Irene Quist Mortensen om leverandørstyring

  1. hold orden i eget hus – det er fundamentet
  2. vurder jeres risici i leverandørkæden
  3. udarbejd leverandørkrav – “supplier code of conduct”
  4. indfør regelmæssige leverandørbesøg
  5. lav klare aftaler og planer for opfølgning
  6. afklar hvornår og hvorvidt, du vil afbryde et leverandørsamarbejde
  7. dialog og partnerskab med leverandører: løbende forbedringer, involvering
  8. læn dig op ad branchens anbefalinger
  9. dokumenter jeres arbejde med CSR-aktiviteter – udarbejd en CSR-rapport

Bestseller og leverandørstyring
Dagens anden oplægsholder var Anne Katrine Blirup fra tekstilkoncernen Bestseller, som fortalte om koncernens arbejde med leverandørstyring. Hun var enig med Irene Quist Mortensen i, at leverandørstyring er en kompliceret affære.

<p>"Ansvaret stopper ikke længere ved porten til fabrikken – din forretning og dit omdømme er uløselig forbundet til dine interessenters – også dine kunders". </p>

Irene Quist Mortensen, CSR Consulting

Overordnet handler ansvarlig leverandørstyring om at samarbejde med leverandører, og om at sikre ordentlige sociale og miljømæssige forhold i leverandørkæden. Mange virksomheder oplever stigende krav til dokumentation af ansvar i leverandørkæden.

For Bestseller har arbejdet med samfundsansvar, herunder leverandørstyring, været en integreret del af virksomheden siden den første Code of Conduct blev introduceret i 2002 med fokus på menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, miljø, etik og sundhed og sikkerhed.

Læs også: Bedre arbejdsforhold hos Levi’s leverandører

Bestseller har egne auditerings-programmer i forhold til at vurdere om en given leverandør lever op til de krævede standarder, og virksomheden arbejder systematisk med dokumentation af CSR-arbejdet.

Men ét er en stor tekstilkoncern med 12.000 ansatte på verdensplan. Noget andet er de små og mellemstore virksomheder.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

18.08.2025SCM.dk

Onlinehandlen står stærkt trods lav forbrugertillid

15.08.2025SCM.dk

Grossister oplever vækst i svindelindkøb

15.08.2025SCM.dk

Sådan diversificerer tech-virksomheder forsyningskæden

13.08.2025SCM.dk

Ny handelsaftale med USA kan koste danske eksportører dyrt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart