Novo Nordisk booster produktion i USA med milliarddyr fabrik

I 2024 planlægger Novo Nordisk at booste sine nuværende investeringer og sigter mod at afsætte 6,8 milliarder USD til produktion. Det er en betydelig stigning fra sidste års investering på 3,9 milliarder USD.

Novo Nordisk understøtter produktion i USA med milliarddyr fabrik. Foto: Novo Nordisk

28.06.2024

SCM.dk

Novo Nordisk har annonceret en investering på 4,1 milliarder amerikanske dollars (cirka 27 milliarder danske kroner) for at bygge en ny fylde- og færdigbearbejdningsfabrik i Clayton, North Carolina, og for samtidig at øge produtionen af nuværende og fremtidige injicerbare behandlinger for personer med fedme og andre alvorlige kroniske sygdomme.

Med en af de største produktionsinvesteringer i Novo Nordisks historie vil udvidelsen tilføje 1,4 millioner kvadratfod produktionsplads til aseptisk produktion og færdige produktionsprocesser, hvilket fordobler det samlede kvadratfod af virksomhedens eksisterende faciliteter i North Carolina. Det vil også tilføje 1.000 nye job ud over de næsten 2.500 Novo Nordisk medarbejdere, der allerede arbejder i regionen, et centralt knudepunkt for innovation og bioteknologi i USA.

“Det tog os et århundrede at nå 40 millioner patienter, men gennem denne udvidelse og fortsatte investeringer i vores globale produktion udbygger vi Novo Nordisks evne til at betjene endnu flere millioner mennesker, der lever med alvorlige kroniske sygdomme. Dette er endnu et reelt signal om vores indsats for at skalere vores produktion for at imødekomme morgendagens voksende globale behov for vores livsforandrende medicin og patienterne”, siger Lars Fruergaard Jørgensen, præsident og CEO for Novo Nordisk. 

Ved at udnytte avanceret teknologi, tagmonterede solpaneler og innovative vandstrategier er faciliteten designet på en effektiv og miljømæssigt bæredygtig måde for at levere produkter af højeste kvalitet til patienter over hele verden. Målet er at opnå LEED Gold-certificering, anerkendt som en standard for fremragende bygning af sunde, effektive, kulstof- og omkostningsbesparende grønne bygninger.

“Clayton er det første produktionssted for Novo Nordisk i USA, og denne nye, storskalainvestering bekræfter den fortsatte betydning vores produktionsfaciliteter har for vores virksomheds vækst”, siger Henrik Wulff, Executive Vice President, Product Supply, Quality & IT, Novo Nordisk. Han fortsætter:

“I årtier har vi arbejdet for at fremme en veluddannet, dedikeret og mangfoldig lokal arbejdsstyrke i North Carolina. I Clayton og på tværs af vores globale produktionssteder er vi drevet af ét formål: at levere mere for de millioner af mennesker, der lever med kroniske sygdomme – og denne facilitet vil hjælpe os med at opnå netop det”.

Læs også: Jernstøberi finder balancen efter hektisk periode

Tidlige rydnings- og fundamentarbejder er allerede i gang for at forberede det 56 hektar store facilitetsfodaftryk. Byggeriet vil gradvist blive afsluttet mellem 2027 og 2029. Omkring 2.000 eksterne entreprenører vil være engageret i projektet.

Kilde: Novo Nordisk

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Emballageafgifterne er her: Automatisering bliver et strategisk valg

27.05.2026Global AGV

Sponseret

Få et gratis og uforpligtende automationstjek

SCM.dk

Lukket Hormuzstræde presser energiomkostningerne

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

06.05.2026Global AGV

Sponseret

Farvel til regning på 250.000 kr.

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V