Ny app opkvalificerer hjemsendte medarbejdere

Der er hjælp at hente for de tusindvis af danskere, der lige nu ikke kan passe deres job inden for service, salg og ledelse. En ny app leverer et hav af kurser, der opkvalificerer og motiverer – og så er den gratis.

xx. Foto: Escalate ApS. .

04.02.2021

SCM.dk

Med en ny app kommer corona-hjemsendte medarbejdere lettere og bedre gennem den forlængede nedlukning. Appen hedder RESTART, den er gratis og henvender sig med kurser til alle, der arbejder inden for salg, service og ledelse.

Hjemsendelsesreglerne for virksomheder spænder normalt ben for, at man kan videreuddanne sine medarbejdere, når de er hjemsendt. Derfor vil det i mange tilfælde være medarbejdere i et lavere fagligt gear, som kommer retur. Og det er synd og skam, mener folkene bag RESTART, og pointere at man kan opkvalificere sig via appen uden at komme i konflikt med hjemsendelsesreglerne.

Læs også: Lederes løn stiger langsommere ovenpå corona

Når detail, restauration og servicehvervene forhåbentligt åbner til marts, vil kunderne `stå i kø` for igen at svinge dankortet. Derfor er det vigtigt, at medarbejderne er klar til at tage i mod kunder og gæster, så de kan få den gode oplevelse.

”Man skal aldrig lade en god krise gå til spilde, og selvom det hele ser lidt sort ud, er der lys i mørket”, siger Emil Hejlskov, der er CEO for Institut for Læringsdesign, i en pressemeddelelse og fortsætter: “Samfundssind kan være mange ting, og for mig handler det om at bidrage med de ressourcer man har. Vi er specialister i at skabe læringsplatforme, så det var en naturlig beslutning at sætte projektet i gang”.

Bag RESTART og de opkvalificerende kurser står erfarne kræfter fra Institut for læringsdesign. Med godt 100 års samlet erfaring i at udvikle og dygtiggøre mennesker, deler de nu gratis ud af deres bedste værktøjer. 

Læs også: 3 tendenser din netbutik vil møde i 2021

Actimo, som har sat system og teknologi til rådighed, har ifølge Emil Hejlskov givet projektet optimale muligheder i forhold til support, stabilitet og eksekveringstid på lynprojektet.

Han håber på at mange vil tage appen til sig.

”Jeg forestiller mig en hel by som via deres handelsforening tilmelder sig RESTART, og som efterfølgende får et fælles sprog for salg, samarbejde og kundehåndtering – en hel by som er mere klar end alle andre når det hele åbner – det er drivkraft nok for mig til at investere tid i projektet”, slutter Emil Hejlskov.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCM.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

08.01.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era - OPEX 26

08.01.2026SCM.dk

Investorer satser på teknologisk transformation i lavvækstøkonomi

07.01.2026Inact ApS

Sponseret

Indkøb som strategisk drivkraft for virksomhedens værdiskabelse

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

29.12.2025Inact ApS

Sponseret

Rekordår hos Inact: “Vi har ramt noget, der virkelig gør en forskel for vores kunder.”

18.12.2025AGR

Sponseret

Økonomi i forsyningskæden kræver mere end omkostningskontrol

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online