Ny dansk MBA-uddannelse i SCM

”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”. Derfor udbyder Syddansk Universitet fra efteråret 2012 en ny MBA-uddannelse, der fokuserer på supply chain management.

Per Vagn Freytag til venstre: ”Vi ønsker at drage fordel af de forskellige fagtraditioner og smelte viden fra flere fagfelter sammen i en fælles bestræbelse på at finde frem til måder, modeller og værktøjer, der kan sætte skub i det tværgående samarbejde i virksomheder, som alle er enige om kan skabe store fordele”, fortæller professor Per Vagn Freytag.Jan Stentoft Arlbjørn til højre: ”I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk”, fortæller professor Jan Stentoft Arlbjørn om baggrunden for SDU’s nye profilrettede MBA-uddannelse i SCM..

22.11.2011

SCM.dk

Der er mange bud på, hvad vi skal bruge og ikke bruge vores skattekroner og velfærdssamfund på og til. Der er heldigvis også bud på, hvad Danmark skal leve af i fremtiden. Men få bud er så konkrete og kontante, som det bud tre forskere bag forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” leverer.

Supply chain arkitekter
”Danmark skal ikke leve af serieproduktion, det er der mange andre lande, der er meget bedre rustet til. I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk, der udnytter vinderkompetencer fra forskellige aktører, regioner, fagområder etc. og sammensætter dem i et unikt netværk, der kan udrette ting, som andre ikke kan”, fortæller tre engagerede forskere Jan Stentoft Arlbjørn, Per Vagn Freytag samt Kent Wickstrøm Jensen fra Syddansk Universitet.

De er enige om, at den danske kompetence ligger i styring og ledelse af innovative forretningsmodeller, der drager fordel af globaliseringen og danner intelligente og fleksible netværk: ”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”.

Ledere skal tænke på tværs
To af de tre nævnte forskere står også bag etableringen af en ny profilrettet MBA-uddannelse i SCM, der bygger på SDU's fleksible MBA, og forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” bliver en af grundstenene i den nye profilrettede uddannelse.

"Der er brug for et stort løft af dansk kompetence inden for ledelse af forsyningsnetværk. Der er alvorligt brug for rigtig helhedstænkning, der går på tværs af de traditionelle virksomhedssiloer som produktudvikling, markedsføring, produktion, salg og indkøb. Globaliseringen komplicerer forsyningskæderne og presser danske virksomheder til at opnå konkurrencekraft på nye måder. Det er baggrunden for vores nye MBA-uddannelse”, fortæller professorerne Jan Stentoft Arlbjørn og Vagn Freytag.

Innovation i netværk
Omdrejningspunktet for uddannelsen bliver begreber, modeller og teorier for, hvordan virksomheder innoverer i netværkssamarbejder på tværs af virksomheder og funktioner som indkøb, lager, transport, salg, produktudvikling, it og økonomi. Uddannelsen er målrettet både den private og offentlige sektor.

Fleksibel uddannelse
”Uddannelsen er opbygget med en høj grad af fleksibilitet, så den tilgodeser muligheden for at kombinere en travl karriere, et familieliv og en krævende lederuddannelse. Den er planlagt til to års studie på deltid, som kan fordeles på forskellige perioder. Uddannelsen skal dog gennemføres inden for seks år”, fortæller de to professorer.

Læs mere på www.sdu.dk/mba

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

SCM.dk

USA vil forlænge pause i ekstra havneafgifter for Kina

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup