Ny dansk MBA-uddannelse i SCM

”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”. Derfor udbyder Syddansk Universitet fra efteråret 2012 en ny MBA-uddannelse, der fokuserer på supply chain management.

Per Vagn Freytag til venstre: ”Vi ønsker at drage fordel af de forskellige fagtraditioner og smelte viden fra flere fagfelter sammen i en fælles bestræbelse på at finde frem til måder, modeller og værktøjer, der kan sætte skub i det tværgående samarbejde i virksomheder, som alle er enige om kan skabe store fordele”, fortæller professor Per Vagn Freytag.Jan Stentoft Arlbjørn til højre: ”I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk”, fortæller professor Jan Stentoft Arlbjørn om baggrunden for SDU’s nye profilrettede MBA-uddannelse i SCM..

22.11.2011

SCM.dk

Der er mange bud på, hvad vi skal bruge og ikke bruge vores skattekroner og velfærdssamfund på og til. Der er heldigvis også bud på, hvad Danmark skal leve af i fremtiden. Men få bud er så konkrete og kontante, som det bud tre forskere bag forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” leverer.

Supply chain arkitekter
”Danmark skal ikke leve af serieproduktion, det er der mange andre lande, der er meget bedre rustet til. I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk, der udnytter vinderkompetencer fra forskellige aktører, regioner, fagområder etc. og sammensætter dem i et unikt netværk, der kan udrette ting, som andre ikke kan”, fortæller tre engagerede forskere Jan Stentoft Arlbjørn, Per Vagn Freytag samt Kent Wickstrøm Jensen fra Syddansk Universitet.

De er enige om, at den danske kompetence ligger i styring og ledelse af innovative forretningsmodeller, der drager fordel af globaliseringen og danner intelligente og fleksible netværk: ”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”.

Ledere skal tænke på tværs
To af de tre nævnte forskere står også bag etableringen af en ny profilrettet MBA-uddannelse i SCM, der bygger på SDU's fleksible MBA, og forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” bliver en af grundstenene i den nye profilrettede uddannelse.

"Der er brug for et stort løft af dansk kompetence inden for ledelse af forsyningsnetværk. Der er alvorligt brug for rigtig helhedstænkning, der går på tværs af de traditionelle virksomhedssiloer som produktudvikling, markedsføring, produktion, salg og indkøb. Globaliseringen komplicerer forsyningskæderne og presser danske virksomheder til at opnå konkurrencekraft på nye måder. Det er baggrunden for vores nye MBA-uddannelse”, fortæller professorerne Jan Stentoft Arlbjørn og Vagn Freytag.

Innovation i netværk
Omdrejningspunktet for uddannelsen bliver begreber, modeller og teorier for, hvordan virksomheder innoverer i netværkssamarbejder på tværs af virksomheder og funktioner som indkøb, lager, transport, salg, produktudvikling, it og økonomi. Uddannelsen er målrettet både den private og offentlige sektor.

Fleksibel uddannelse
”Uddannelsen er opbygget med en høj grad af fleksibilitet, så den tilgodeser muligheden for at kombinere en travl karriere, et familieliv og en krævende lederuddannelse. Den er planlagt til to års studie på deltid, som kan fordeles på forskellige perioder. Uddannelsen skal dog gennemføres inden for seks år”, fortæller de to professorer.

Læs mere på www.sdu.dk/mba

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K