Ny dansk MBA-uddannelse i SCM

”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”. Derfor udbyder Syddansk Universitet fra efteråret 2012 en ny MBA-uddannelse, der fokuserer på supply chain management.

Per Vagn Freytag til venstre: ”Vi ønsker at drage fordel af de forskellige fagtraditioner og smelte viden fra flere fagfelter sammen i en fælles bestræbelse på at finde frem til måder, modeller og værktøjer, der kan sætte skub i det tværgående samarbejde i virksomheder, som alle er enige om kan skabe store fordele”, fortæller professor Per Vagn Freytag.Jan Stentoft Arlbjørn til højre: ”I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk”, fortæller professor Jan Stentoft Arlbjørn om baggrunden for SDU’s nye profilrettede MBA-uddannelse i SCM..

22.11.2011

SCM.dk

Der er mange bud på, hvad vi skal bruge og ikke bruge vores skattekroner og velfærdssamfund på og til. Der er heldigvis også bud på, hvad Danmark skal leve af i fremtiden. Men få bud er så konkrete og kontante, som det bud tre forskere bag forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” leverer.

Supply chain arkitekter
”Danmark skal ikke leve af serieproduktion, det er der mange andre lande, der er meget bedre rustet til. I Danmark skal vi i fremtiden leve af at konfigurere de smarte og værdiskabende forretningsnetværk, der udnytter vinderkompetencer fra forskellige aktører, regioner, fagområder etc. og sammensætter dem i et unikt netværk, der kan udrette ting, som andre ikke kan”, fortæller tre engagerede forskere Jan Stentoft Arlbjørn, Per Vagn Freytag samt Kent Wickstrøm Jensen fra Syddansk Universitet.

De er enige om, at den danske kompetence ligger i styring og ledelse af innovative forretningsmodeller, der drager fordel af globaliseringen og danner intelligente og fleksible netværk: ”Danmark skal leve af at være supply chain arkitekter”.

Ledere skal tænke på tværs
To af de tre nævnte forskere står også bag etableringen af en ny profilrettet MBA-uddannelse i SCM, der bygger på SDU's fleksible MBA, og forskningsprojektet ”Innovation in Business Networks” bliver en af grundstenene i den nye profilrettede uddannelse.

"Der er brug for et stort løft af dansk kompetence inden for ledelse af forsyningsnetværk. Der er alvorligt brug for rigtig helhedstænkning, der går på tværs af de traditionelle virksomhedssiloer som produktudvikling, markedsføring, produktion, salg og indkøb. Globaliseringen komplicerer forsyningskæderne og presser danske virksomheder til at opnå konkurrencekraft på nye måder. Det er baggrunden for vores nye MBA-uddannelse”, fortæller professorerne Jan Stentoft Arlbjørn og Vagn Freytag.

Innovation i netværk
Omdrejningspunktet for uddannelsen bliver begreber, modeller og teorier for, hvordan virksomheder innoverer i netværkssamarbejder på tværs af virksomheder og funktioner som indkøb, lager, transport, salg, produktudvikling, it og økonomi. Uddannelsen er målrettet både den private og offentlige sektor.

Fleksibel uddannelse
”Uddannelsen er opbygget med en høj grad af fleksibilitet, så den tilgodeser muligheden for at kombinere en travl karriere, et familieliv og en krævende lederuddannelse. Den er planlagt til to års studie på deltid, som kan fordeles på forskellige perioder. Uddannelsen skal dog gennemføres inden for seks år”, fortæller de to professorer.

Læs mere på www.sdu.dk/mba

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 2025

25.11.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan forvandler du din supply chain fra omkostning til vækstmotor

25.11.2025SCM.dk

Cybertrusler: Virksomheder opruster i takt med stigende bekymring blandt erhvervsledere

25.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Black Friday presser tempoet, automatisering gør forskellen

24.11.2025AGR

Sponseret

Forsyningskæden: Det skjulte led i forbedret bundlinje

24.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

20.11.2025SCM.dk

Geografiske skævheder udfordrer erhvervsuddannelser

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot Hindsgavl Allé 7 5500 Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart