Ny søgefunktion effektiviserer onlinesalg af reservedele til den tunge sektor

FTZ har forenklet indkøbsprocessen af reservedele til lastvognsmarkedet, også kendt som den tunge sektor. FTZ lancerer en ny søgefunktion, der gør det muligt for kunderne at finde reservedele, tjekke lagerstatus og se splittegninger uden at skulle bruge stelnummer.

"Vi har indført et nummerpladeopslag. Det betyder, at man helt enkelt kan søge efter de rette reservedele, tjekke lagerstatus og se splittegninger uden at skulle bruge stelnummer, som det ellers er standard i branchen. Det får stor betydning for vores kunder”, siger John Nielsen, som er afdelingsleder i FTZ. Foto: PR-foto

14.08.2024

SCM.dk

FTZ har for nylig udvidet forretningen med salg af reservedele til den tunge sektor. I den forbindelse har grossisten gjort det endnu nemmere for kunder i den tunge sektor at handle reservedele online. FTZ er nemlig de første i branchen, der har lavet en søgefunktion, som gør det nemmere at finde reservedele.

"Vi har indført et nummerpladeopslag. Det betyder, at man helt enkelt kan søge efter de rette reservedele, tjekke lagerstatus og se splittegninger uden at skulle bruge stelnummer, som det ellers er standard i branchen. Det får stor betydning for vores kunder”, siger John Nielsen, som er afdelingsleder i FTZ.

Udover at have optimeret købsprocessen, så er FTZ også klar med branchetung kundesupport, som med mange års brancheerfaringen står klar til at hjælpe kunderne.

"Vi har lavet et robust setup, der sikrer, at logistikken er fuldt optimeret for at imødekomme vores kunders behov. Vi tilbyder også kundesupport, hvor vi samlet har over 70 års erfaring, som er klar til at vejlede vores kunder”, siger John Nielsen.

I etableringen af afdelingen til den tunge sektor har John Nielsen kunnet erfaringsudveksle med sine skandinaviske kolleger i MEKO koncernen, som allerede er etableret og har stor indsigt og know-how. Vidensdelingen har resulteret i flere fordele, som kommer kunderne til gode.

"I Norge og Sverige har man stor succes med at sælge reservedele til den tunge sektor. Vi har haft mulighed for at sparre med vores kolleger. Deres indsigt og viden om markedet har givet os en unik fordel i forhold til at kunne samarbejde med de mest pålidelige leverandører og sikre de bedste brands”, siger han.

Læs også: Genanvendelse af bilplast skal op i et højere gear

Udvidelsen af salg af reservedele til den tunge sektor kommer til at få stor betydning for FTZ's kunder. Det mener John Nielsen, som ser det som en stor fordel, at værkstederne kan få det hele samlet ét sted.

"FTZ kan nu tilbyde en komplet pakke ét sted. Uanset om du har brug for olie, værktøj eller reservedele - hos os kan man nu finde alt under ét tag”, fortæller han.

Kilde: FTZ

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

10.02.2025SCM.dk

Virksomheder satser på friend-shoring for at sikre forsyningskæden

30.01.2025SCM.dk

Danmark styrker modstandskraften med nyt resilienscenter

23.01.2025SCM.dk

Globale forsyningskædeforstyrrelser stiger med 38 procent

28.11.2024SCM.dk

’Verdens Bedste Indkøber 2024’ er hædret for sit fokus på bæredygtighed

28.11.2024SCM.dk

Sådan kan ustabilitet i Mellemøsten påvirke dansk forsyningssikkerhed

13.11.2024SCM.dk

Byggebranchen kan blive en global cirkulær frontfigur

29.10.2024SCM.dk

Danske indkøbsledere får ny brancheorganisation

09.10.2024SCM.dk

Nyt nordisk samarbejde om forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forandringsledelse

Vil du lære at lede alle involverede sikkert og reflekteret gennem forandringer? Tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at skabe vellykkede forandringer i din organisation.

Dato

06.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

17.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroCIS 2025

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroCIS – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

18.02.2025

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid - dag

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup