Nybyggeri giver flere tomme lager- og logistiklokaler

Udbuddet af lokaler til lager og logistik er steget gennem tre kvartaler. Det viser nye tal fra Ejendomstorvet.dk. Hovedforklaringen er, ifølge to erhvervsmæglere, øget nybyggeri, for efterspørgslen på kvadratmeter er stadig stor – selv om små og mellemstore virksomheder er blevet mere forsigtige.

”For knap et år siden kom udbuddet af lokaler for første gang nogensinde ned under én million kvadratmeter på landsplan. Siden er udbuddet steget tre kvartaler i træk til nu 1,3 millioner kvadratmeter. Som andel af de samlede lokaler er det en stigning fra 1,3 procent til 1,7 procent, og dermed ligger udbuddet fortsat på et meget lavt niveau – for eksempel lavere end midt i det kraftige opsving i 2007, lige før finanskrisen”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk. Foto: Ejendomstorvet.dk..

04.08.2023

SCM.dk

Virksomheder på udkig efter lokaler til lager, logistik, produktion og værksteder har fået mere at vælge imellem. De seneste tre kvartaler er udbuddet på landsplan nemlig steget med næsten 32 procent ifølge data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler.

”For knap et år siden kom udbuddet af lokaler for første gang nogensinde ned under én million kvadratmeter på landsplan. Siden er udbuddet steget tre kvartaler i træk til nu 1,3 millioner kvadratmeter. Som andel af de samlede lokaler er det en stigning fra 1,3 procent til 1,7 procent, og dermed ligger udbuddet fortsat på et meget lavt niveau – for eksempel lavere end midt i det kraftige opsving i 2007, lige før finanskrisen”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk.

Portalen bliver drevet på foreningsbasis af erhvervsmæglerne i Danmark uden krav om overskud – ligesom "søsterportalen" Boligsiden.dk. På landsplan er næsten 9.700 erhvervslejemål og ejendomme aktuelt udbudt via Ejendomstorvet.dk; heraf er 1.254 lagerbygninger, logistikejendomme, fabrikshaller og værksteder, fordelt over hele Danmark.

To af landets store erhvervsmæglere er enige i hovedårsagen til det øgede udbud: Efter mange år med begrænset byggeri af ejendomme til lager og logistik har der været en del byggeprojekter på det seneste. Tal fra Ejendomstorvet.dk viser da også, at den samlede mængde af kvadratmeter nu udgør 77,1 millioner – næsten to millioner mere end for et lille år siden.

”Der er blevet opført en del til udlejning, og det er nogle store klodser, for eksempel i Greve syd for København. Det giver noget rotation i markedet, for dem, der lejer sig ind i de nye byggerier, forlader nogle ældre ejendomme, som så kommer til udlejning. Samlet kan vi ikke registrere nedgang i interessen for lokaler, og den høje beskæftigelse er med til at understøtte efterspørgslen for kvadratmeter”, siger Stig Plon Kjeldsen, analysechef og partner i Savills Danmark (tidligere Nordicals København).

”Der er stadig stor udlejning, og lejeniveauerne bevæger sig opad. Men der er blevet bygget en del rundt omkring, især i omegnen af København”, lyder det fra Dragana Marina, analysechef i CBRE.

Et sted ser hun dog en vis tøven.

”Nogle af de små og mellemstore virksomheder er lidt usikre om den økonomiske udvikling og vurderer, om de har for meget plads. Det hører vi også fra vores kolleger i Sverige. Det er dog en del af det samlede billede, at mange virksomheder under coronaforløbet sikrede sig lidt mere plads, end de egentlig havde brug for, fordi der opstod forsinkelser på leverancer og forsyninger. Derfor ville nogle gerne ville sikre sig ekstra lagerplads, så de undgik at løbe tør for materialer og varer”, siger CBRE-analytikeren.

Over 63 procent af landets samlede lokaler til lager, logistik og produktion ligger i Jylland. Sydjylland med Trekantområdet har flest med 15,1 milllioner kvadratmeter eller en femtedel af det samlede lagerareal herhjemme. Derefter følger Østjylland med 13,2 millioner eller godt en sjettedel, mens både Vestjylland og Nordjylland har lidt over 10 millioner kvadratmeter.

Læs også: Stor spiller investerer milliarder i logistikcenter

Ejendomstorvet.dk har Danmarks største udvalg af erhvervslokaler til udlejning og ejendomme til salg i alle kategorier. Dataene kommer fra knap 300 medlemmer/annoncører, herunder næsten alle landets erhvervsmæglere samt pensionskasser, ejendomsselskaber og administratorer. Ejendomstorvet.dk har mere end 200.000 besøgende hver måned, og i 2022 var portalen med til at formidle over 3.300 transaktioner til en værdi af 10,6 milliarder kroner fordelt på indgåede lejeaftaler og solgte ejendomme.

PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

21.05.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Automatisering i den kolde forsyningskæde

21.05.2025SCM.dk

Skræddersyet lagerløsning giver Brødrene Dahl mere plads og fleksibilitet

20.05.2025SCM.dk

13 procent af verdens fødevarer bliver til spild i den kolde forsyningskæde

19.05.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

16.05.2025SCM.dk

DHL ruller 1000 nye robotter ud i globalt samarbejde

14.05.2025KNAPP A/S

Sponseret

Walmarts næste generations distributionscentre

13.05.2025Swisslog

Sponseret

Finland's first AutoStore solution celebrates five years of clockwork efficiency

13.05.2025Jungheinrich Danmark A/S

Sponseret

Hvilken palleløfter passer bedst til dig?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

TECSYS A/S
Konference
Hardware & Brunch 2025

Bliv opdateret på det nyeste hardware til lager og logistik

Dato

20.05.2025

Tid

09:30

Sted

Montra Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

26.05.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft 365 Update

Få overblikket over de vigtigste nyheder i Microsoft 365 og Copilot hver måned.

Dato

28.05.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.06.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.06.2025

Sted

Online