Nye rekorder i it-branchen

Nyeste tal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv viser, at den danske it-branche omsætter, eksporterer og ansætter som aldrig før.

Nyeste tal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv viser, at den danske it-branche omsætter, eksporterer og ansætter som aldrig før..

19.10.2022

SCM.dk

Med en samlet omsætning for it-branchen i Danmark på 77,5 milliarder kroner, har der aldrig været solgt flere it-løsninger, -udstyr og -konsulenter, end i 2. kvartal 2022. Omsætningen steg med 10,6 procent i forhold til samme kvartal året før, hvilket svarer til en stigning på 7,4 milliarder kroner.

”Siden 2014 er omsætningen stort set bare vokset og vokset i it-branchen, og det er vi godt tilfredse med. For det viser, at vi som samfund og i erhvervslivet i den grad er i gang med en kæmpe digital omstilling af vores hverdag, så vi står stærkere til fremtiden”, siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Læs også: Jobtilfredsheden er stigende i it-branchen

Det er dog ikke kunne de danske kunder, der køber it-løsninger som aldrig før. Også udlandet gør i stigende grad brug af dansk ekspertise. Således steg eksporten med 3,2 milliarder kroner til 26,9 milliarder kroner i 2. kvartal 2022. Det er en stigning på hele 13,5 procent i forhold til samme kvartal året før, og 34,7 procent af it-branchens samlede omsætning kommer nu fra eksport.

Flere ansatte
De mange opgaver som den stigende omsætning vidner om, har også gjort, at man har ansat flere medarbejdere i it-branchen end nogensinde før. På bare et år, er der kommet 6.385 flere fuldtidsansatte, så der nu er 104.872 ansatte i den danske it-branche.

”Selvom omsætningen fortsætter med at stige, så hører vi også fra flere medlemmer, at især energipriserne og stigende materialepriser presser it-selskabernes omkostninger opad, og det er derfor naturligt, at vi nu ser en opbremsning i lønudviklingen”, udtaler Natasha Friis Saxberg.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny boligbutik med smartere drift og stærkere kundeoplevelse

13.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Cybersikkerhed i flere lag: Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

HOME-TEX: Når e-handel møder fysisk tryghed

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn