Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

Mikronet skal sørge for at sætte skub i den stærkt ønskede elektrificering. Partnerskab sørger for både penge, ekspertise og praktisk erfaring gennem nystartet virksomhed.

Foto: 123rf.com

04.06.2025

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

PensionDanmark og Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) er gået sammen om at skabe en platform, der kan bringe den grønne omstilling af energiforsyningen ind i en ny fase.

Med etableringen af virksomheden Plexar Energy vil partnerne udvikle og drive såkaldte mikronet baseret på vedvarende energi, som finansieres og ejes af CI Microgrid Electrification Fund (CI MEF). Fonden, en såkaldt pilotfond, oprettes med et samlet investeringstilsagn på 112,5 mio. euro, hvoraf PensionDanmark kommer med 100 mio. euro, og de resterende kommer fra CIP. 

Mikronet, også kaldet microgrids, er selvstændige, lokale elnet, der kan levere store mængder grøn energi til store aftagere som transportvirksomheder og industriproduktioner uden at påvirke elforsyningen i det omkringliggende samfund negativt.

"Der er brug for nye platforme til at kunne føre den grønne omstilling af energisystemet ind i en nye fase, hvor den for alvor kan ske på områder som tung transport og industri. Mikronet kan blive et centralt element i fremtidens energiforsyning, og derfor ser vi en attraktiv investeringsmulighed i det koncept, vi har udviklet sammen med CIP, og som samtidig vil øge bæredygtigheden i energiforsyningen,” siger Rune Gade Holm, chef for Private Markets i PensionDanmark.

Ikke til at komme uden om

Initiativet blev lanceret på Electrification Day i Industriens Hus d. 2. juni 2025, hvor en række aktører diskuterede udfordringer og muligheder i elektrificering. 

Ifølge Lone Ank fra Erhvervsministeriet pegede på, at elektrificering ikke blot giver god mening i forhold til klima: 

“Den politiske vision bag elektrificering handler i høj grad også om forsyningssikkerhed og konkurrenceevne. Bevidstheden om at det haster er stor, og der er sat mange initiativer i gang. Men man skal også være opmærksom på, at der er flere store, svære politiske valg, som skal træffes i en situation med stor usikkerhed,” sagde hun. 

En central udfordring er dog at kalibrere elnettet til at kunne transportere de øgede mængder strøm. 

“Vi kommer ikke uden om mikronet, hvis vi sal i mål med elektrificering. Og elektrificeringen kommer til at ske, så vi skal finde svar på, hvordan vi får indrettet energisystemet, så det kan håndtere den øgede mængde el,” sagde Christian Skakkebæk, Senior Partner i CIP. 

Ny virksomhed etableres til formålet

Mikronettene vil blive forsynet af energikilder opført på stedet som sol eller vind kombineret med batterikapacitet for at sikre stabil forsyning. Plexar Energy vil tilbyde en standardiseret løsning for mikronet, som er i stand til at interagere med det lokale elnet. 

Det giver kunderne en robust elforsyning, samtidig med at kapacitetsudfordringer i elnettet kan afhjælpes, forklarer partner hos CIP og administrerende direktør for Plexar Energy, Karsten Plauborg:

"Elektrificering er blevet en vej til forbedret konkurrenceevne for mange virksomheder, og mikronet giver hurtig og omkostningseffektiv adgang til store mængder elektricitet, som efterspørges i mange sektorer. Det behov skal Plexar Energy tilbyde kommercielle og direkte løsninger på, og vi er meget glade for at påbegynde dette nye samarbejde med vores mangeårige samarbejdspartner, PensionDanmark.”

Fakta om mikronet

  • Mikronet er selvstændige, lokale elnet, der etableres hos virksomheder eller andre store kunder, som har brug for store mængder grøn strøm.
  • Nettene får deres energi fra vedvarende energikilder som sol eller vind, der etableres på stedet sammen med en batterikapacitet, som understøtter stabiliteten i strømforsyningen.
  • Virksomhederne får dermed mulighed for at producere deres egen strøm, og får dermed adgang til øget kapacitet samtidig med, at de isoleres fra store prisudsving på elmarkedet.
  • Overskudsproduktion fra nettene vil kunne kanaliseres videre til det eksisterende energinet til gavn for det øvrige samfund.
  • Mikronet forventes især at blive relevant for sektorer som elektrificeret transport og logistik på land, havneoperationer og shipping, datacentre, og minedrift.

Fakta om Plexar Energy og CI MEF

  • Plexar Energy er etableret for at professionalisere og kommercialisere udvikling og drift af mikronetløsninger.
  • Selskabet ejes af CIP og PensionDanmark.
  • Samarbejdet med pilotfonden CI MEF vil gøre det muligt for kunder at få mikronet installeret og sikre yderligere, grøn strømkapacitet, uden at skulle foretage en stor anlægsinvestering.
  • CI MEF har fået et samlet tilsagn på 112,5 mio. euro.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart