Nyt skridt mod at blive klimapositiv i egen drift

Coop Danmark har siden 2018 udskiftet olie- og gasfyr i egne butikker. Der er i stedet installeret varmepumper, fjernvarme og elvarme. Coop har nået målet om at gøre egne butikker fossilfri.

”Med de fossilfri butikker når vi en vigtig milepæl i Coops bæredygtighedsrejse, og vi er kommet et skridt nærmere vores 2030-målsætning om at blive klimapositiv i egen drift. Og så er konverteringen til grønnere energikilder med til at styrke den økonomiske bundlinje, og det er også positivt”, siger Anne Mette Brasen, ESG-chef i Coop. Foto: Coop Danmark A/S

23.01.2024

SCM.dk

Sidste år vandt Coop den internationale energipris Award of Excellence in Energy Management for sit systematiske arbejde med at sænke energiforbrug og CO2-udledning siden 2016. Og nu er der en ny milepæl at fejre, idet Coop har nået sin målsætning om at gøre egne butikker til fossilfri butikker. Det vil sige, at alle Coops egne butikker nu er uden gas og olie som varmekilder.

Coop begyndte at udskifte butikkernes olie- og gasfyr i 2018, og butikkerne har i stedet fået installeret renere energiformer i form af varmepumper, fjernvarme og elvarme. Anne Mette Brasen, ESG-chef i Coop, siger:

”Med de fossilfri butikker når vi en vigtig milepæl i Coops bæredygtighedsrejse, og vi er kommet et skridt nærmere vores 2030-målsætning om at blive klimapositiv i egen drift. Og så er konverteringen til grønnere energikilder med til at styrke den økonomiske bundlinje, og det er også positivt”.

Ikke nok med, at Coop har lukket for olie- og gashanerne i egne butikker, så har Coop også hjulpet butikkerne med varmegenvinding. Nicki Pagh Børgesen, energichef i Coop, siger:

”Vi har installeret varmegenvindingsanlæg i flere hundrede butikker, der udnytter overskudsvarmen fra køleanlæg. Og vi har installeret varmepumpe med dertilhørende buffertank, som også er med til at udnytte den overskydende varme. Butikkerne får på den måde en stor del af deres varmeforbrug dækket af varme fra egen produktion”.

Læs også: 3 fokuspunkter for SCM i 2024

Nicki Pagh Børgesen vurderer, at butikkerne får dækket op til 80 procent af deres varmebehov om vinteren og 100 procent om sommeren via varmegenvinding. Det reducerer butikkernes energiforbrug samt varmeregning, og så er det ligeledes med til at reducere butikkernes klimabelastning.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

SCM.dk

Grøn fragt: Kunderne vælger selv og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle