Paradigmeskifte i automationsbranchen

Åben, softwarecentreret automation, nye digitale løsninger og grøn omstilling gennem elektrificering af energiforsyningen var i fokus på Skandinaviens største industrimesse.

HI-messen i Herning har fejret 60-års jubilæum med fremtidens løsninger til Danmarks industri- og produktionsvirksomheder, præsenteret af mere end 600 udstillende virksomheder. Foto: Schneider Electric..

19.10.2023

SCM.dk

HI-messen i Herning har fejret 60-års jubilæum med fremtidens løsninger til Danmarks industri- og produktionsvirksomheder, præsenteret af mere end 600 udstillende virksomheder.
En af dem var Schneider Electric, der blandt andet fremviste fleksible robotter og næste generation af automationsløsninger:

"Automationsbranchen står overfor et decideret paradigmeskifte, hvor fremtidens automationsløsninger er bygget på åbne standarder. Programmérbar hardware erstattes af softwareapplikationer, hvor OT og IT er smeltet sammen”, siger Flemming Hansen, segment manager for industri i Schneider Electric Danmark og fortsætter:

"Når fundamentet er åben software, bliver maskinbyggere, systemintegratorer og slutkunder mere uafhængige af hardware og specifikke leverandører. Vi ser ind i en helt ny automationsverden med langt større frihed og dermed store fordele for industri- og produktionsvirksomhederne”.

Netop Schneider Electrics åbne automationsplatform EcoStruxure Automation Expert havde en fremtrædende rolle på virksomhedens knap 400m² store stand på HI-messen, ligesom den fleksible Lexium Cobot (collaborative robot) og multi carrier Lexium MC12, der kan flytte emner med forskellige hastigheder på samme bånd, var blandt tilløbsstykkerne.

Den store interesse for Schneider Electrics automationsløsninger til at reducere danske produktions- og industrivirksomheders klimaaftryk, er ikke kun et tegn på, at virksomhederne i stigende grad tager ansvar for den grønne omstilling. Det kan også ses som en direkte reaktion på den nye EU-lovgivning om skærpede krav til ESG-rapportering, som træder i kraft fra 1. januar 2024 og omfatter alle børsnoterede virksomheder samt virksomheder med mere end 250 ansatte.

Læs også: Robotteknologi skal sikre industriarbejdspladser

Den skælsættende ændring i kravene til ESG-rapportering betyder, at virksomheder fra det nye år skal give omfattende oplysninger om forbrug, udledninger, sociale forhold med videre – både for deres egne aktiviteter og for hele deres forsyningskæde. Dermed bliver implementeringen af klimareducerende teknologi fra det nye år ”need to have” frem for ”nice to have”.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.01.2026SCM.dk

Forskere vil understøtte troværdig og tidsmæssigt korrekt information

26.01.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Hvide Sande vinder Danish Retail Award – drevet af mennesker og teknologi

23.01.2026Context& A/S

Sponseret

Fra fragmenterede processer til et sammenhængende ERP-, WMS- og CRM-fundament

23.01.2026SCM.dk

Nordisk-baltisk cybersamarbejde styrker fælles it-forsvar

21.01.2026AGR

Sponseret

AI i lagerstyring: Mere præcision, mindre mavefornemmelse

21.01.2026SCM.dk

Her er Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

19.01.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra mavefornemmelser til fakta: sådan arbejder DFDS med data i driften

16.01.2026SCM.dk

Virksomheder arbejder i blinde med skygge-AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense