Reservedelsleverandør styrker logistik og salg

Selskabet FTZ, som er en førende leverandør i Danmark af reservedele og tilbehør til autoværksteder, reorganiserer nu virksomheden. Det sker for at komme endnu tættere på de danske værksteder, styrke selskabets udvikling inden for logistik og salg og sikre markedsandele og indtjening i et marked, som er præget af stadig hårdere konkurrence.

"Vi har brugt de seneste måneder på at klargøre en række nye initiativer, som skal sikre, at vi kommer til at stå endnu stærkere de kommende år. Vi er i dag markedsleder, og vi skal turde at bruge det som afsæt til at hæve ambitionerne og blive endnu bedre. Vi kan ikke hvile på laurbærrene, fordi vi så lynhurtigt bliver overhalet inden om”, siger FTZ's CEO Michael Gadegaard. Foto: FTZ/PressConnect

17.04.2024

SCM.dk

FTZ's CEO Michael Gadegaard forklarer, at de første skridt allerede er taget i forbindelse med en reorganisering af selskabet.

"Reorganiseringen betyder, at FTZ nu etablerer syv regioner i Danmark. Hver region får sin egen selvstændige ledelse inden for salg og logistik. Dette skridt er motiveret af den hastige udvikling, der er inden for både logistik- og salgsområdet. En dedikeret ledelse i hver region er afgørende for at følge med udviklingen og sikre høj kvalitet og professionalisering i begge ansvarsområder”, siger Michael Gadegaard.

Michael Gadegaard fortæller, at det i fremtiden vil blive helt afgørende, at FTZ i alle dele af landet vil være den klart bedste samarbejdspartner, man som værksted kan vælge. Det betyder, at barren nu bliver løftet lidt højere op uanset hvor i FTZ- organisationen, du som medarbejder har dit daglige virke.

"FTZ vil være den ultimative partner, der direkte til og rundt om værkstedet leverer professionelle og konkurrencedygtige løsninger”, siger Michael Gadegaard.

Han understreger, at FTZ skal være en virksomhed, som kan tiltrække de bedste medarbejdere og sikre sig samarbejdet med de danske værksteder.

"Vi har brugt de seneste måneder på at klargøre en række nye initiativer, som skal sikre, at vi kommer til at stå endnu stærkere de kommende år. Vi er i dag markedsleder, og vi skal turde at bruge det som afsæt til at hæve ambitionerne og blive endnu bedre. Vi kan ikke hvile på laurbærrene, fordi vi så lynhurtigt bliver overhalet inden om”, siger Michael Gadegaard.

Læs også: Industrivirksomhed vender ESG-krav til fordel

Han forklarer, at FTZ i dag har en række produkter på hylderne til værkstederne ud over reservedele og tilbehør, som FTZ er kendt for.

"Vi leverer også alt i udstyr, værktøj, indretning, forbrugsvarer, support, uddannelse, IT-løsninger, værkstedskoncepter, sparring, vejledning og data. Med denne omfattende tilgang ønsker FTZ at gøre det enkelt og attraktivt for værksteder at vælge FTZ som samarbejdspartner - for i sidste ende er valget af leverandør en tillidssag for værkstederne”, siger Michael Gadegaard.

Kilde: FTZ

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.06.2026SCM.dk

Erhvervstilliden falder – industrien trækker ned

29.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Efter 110 år: Roslev Brugsforening er skiftet til MENY

SCM.dk

Ny digital værktøjskasse skal accelerere grøn omstilling

SCM.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

26.06.2026WITRON Group

Sponseret

Order Picking Network - OPN - A paradigm shift in supply chain optimization

25.06.2026SCM.dk

Fragtselskaber ser ind i profitudfordringer i resten af 2026

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
SSI SCHÄFER
Webinar
Automation That Grows with Retail

Sådan skaber du en skalerbar og fremtidssikret retail-logistik

Dato

02.07.2026

Tid

13:00

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn