Robothunde og autonome biler skal levere varer i fremtiden

På den globale forbrugerelekronikmesse CES19 præsenterede Continental i denne uge nogle robothundebude som et middel til at forbedre tilgængelighed, effektivitet og sikkerhed i distributionskæderne.

Fremtiden byder muligvis på robothunde, der skal levere dine pakker til døren - og så bliver de fragtet i autonome biler. Illustration: Continental.

09.01.2019

SCM.dk

Innovationen består for det første af det førerløse køretøj Continental Urban Mobility Experience (CUbE), som har til opgave at køre robotterne rundt til forbrugernes hjemmeadresser – ligesom postbilen transporterer postomdeleren rundt. Dertil kommer selve robothundebuddene, der har til opgave at bringe leveringen fra bil til hoveddør.

CUbE kaldes den autonome bil, der skal fragte robothundene rundt. Her er den en version til persontransport, som Continental har testet siden 2017. Foto: Continental.

”Med hjælp fra robotlevering, er Continentals vision at gnidningsløs mobilitet kan udvides helt til dit dørtrin. Vores vision om robotlevering udnytter autonome køretøjer til at transportere hunderobotbude, som tilsammen danner rammen for et effektivt transportteam”, siger Ralph Lauxmann, head of systems og technology, chassis og safety division hos Continental, og fortsætter:

”Begge er elektrificerede, begge er autonome og kan i princippet være baseret på den samme skalerbare teknologiportefølje. Disse synergier skaber et spændende potentiale for holistiske leveringskoncepter ved brug af lignede løsninger for forskellige platforme. På dette teknologifundament er det realistisk at forvente en hel forsyningskæde udviklet inden for dette område”.

Læs også: Amazon-medarbejdere gik igen i strejke op til en højtid

Det er ikke fastlagt, hvornår disse robothundebude vil blive lanceret kommercielt.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

05.02.2026

Sted

Hvidovre

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup