Robotter valfarter ind i danske virksomheder

Der er nu næsten 10.000 robotter på produktionsgulvene i de danske virksomheder. Det betyder, at Danmark nu er nummer syv i verden, når det kommer til antallet af industrirobotter per medarbejder. Det viser tal fra IFR.

”Det er virkelig godt at se, at virksomhederne er kommet op i gear efter nogle dårlige år på robotfronten. I Danmark har vi en tårnhøj produktivitet, og skal vi fastholde den, er det afgørende, at virksomhederne investerer i robotter og ny teknologi, som kan hjælpe medarbejderne på gulvet. Samtidig går det jo rigtig godt ude i virksomhederne, og det er nok med til at skubbe til investeringsvilligheden”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal. Foto: 123rf.com

03.01.2025

SCM.dk

I en ny analyse har Dansk Metal renset tallene for robotter i bilindustrien, fordi den typisk er meget automatiseret og ikke fylder meget herhjemme, og her ser det endnu bedre ud med en flot femteplads. Det glæder erhvervspolitisk chef i Dansk Metal, Emil Drevsfeldt Nielsen:

”Det er virkelig godt at se, at virksomhederne er kommet op i gear efter nogle dårlige år på robotfronten. I Danmark har vi en tårnhøj produktivitet, og skal vi fastholde den, er det afgørende, at virksomhederne investerer i robotter og ny teknologi, som kan hjælpe medarbejderne på gulvet. Samtidig går det jo rigtig godt ude i virksomhederne, og det er nok med til at skubbe til investeringsvilligheden”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen.

Læs også: Kunstig intelligens vil ikke fjerne behovet for medarbejdere

Den geopolitiske situation udfordrer Europa og sætter nye krav til de danske virksomheder. Der er ikke tid til at hvile på laurbærrene, derfor skal Produktionsdanmark hele tiden gøre sig umage for at konkurrere med udlandet.

”I en tid hvor virksomheder mangler arbejdskraft, og vi kan se, at det kun er en udfordring, der bliver større i de kommende år, så er det afgørende, at vi fortsætter med at investere i ny teknologi. Her mangler vi stadig at se, at SMV’erne kommer på banen”, siger Emil Drevsfeldt Nielsen.

Større automatisering er helt nødvendig, og derfor har Danmarks Erhvervsfremmestyrelse afsat 50 millioner kroner til, så mindre virksomheder får nye midler for at låne og afprøve robotter.

Kilde: Dansk Metal

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026SCM.dk

DSV tester droner til offshore logistik

22.06.2026Lyngsoe

Sponseret

Sådan opnåede 1-800-Flowers.com 33% lavere driftsomkostninger med RFID

SCM.dk

Ingka køber sine første solparker i Spanien

SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

18.06.2026GS1 Denmark

Sponseret

Holder I stadig styr på emballagedata i Excel?

18.06.2026nShift

Sponseret

Levering som vækstmotor

17.06.2026SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

17.06.2026SCM.dk

Ny dataplatform halverer ventetiden på emballager

15.06.2026Swisslog

Sponseret

Ready for the Next: Swisslog reveals five pillars of future-ready supply chain automation

15.06.2026SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle