Robusthed reducerer risici

80 procent af verdens virksomheder er nervøse for risici i forsyningskæden, og der er ifølge World Economic Forum stort behov for at bygge robusthed ind i kæderne.

WEF anbefaler at virksomheder, organisationer og stater at bygge robusthed ind i forsyningskæderne for at forebygge, at risici skaber negative effekter. Foto: Kuehne + Nagel..

07.03.2013

SCM.dk

Den moderne verden er et usikkert sted, og trusler af alle mulige typer bekymrer i stigende grad verdens virksomhedsledere. Det gælder i særlig grad for virksomhedernes supply chains. Det er konklusionen på store og aktuelle undersøgelser foretaget af både PwC, Deloitte, World Economic Forum og Accenture.

Deloittes undersøgelse ”The Ripple Effect – how manufacturing and retail executives view the growing challenge of supply chain risk” fra januar 2013 konkluderer, at 45 procent af de adspurgte ledere vurderer, at deres supply chain risk management programmer har lille eller ingen effekt. Ifølge undersøgelsen er virksomheder i stigende grad bekymrede for, at risici i forsyningskæderne vokser, og at det har voksende negativ effekt på forretningsresultaterne.

Robusthed kræver tillid
PwC’s 16th Annual Global CEO Survey fra 2013 rangerer bevægelse fra risikostyring til skabelse af robusthed som en topporioritet på CEO’ernes agenda. Skabelsen af netværk af tillidsbaserede relationer, der deler visioner, værdier og mål, er ifølge PwC vejen til at bygge robusthed ind i forretningen, der kan forebygge risici.

PwC uddyber anbefalingerne i ”10 Minutes on Supply Chain Flexibility” fra januar 2013 med at konstatere, at robusthed er det samme som fleksibilitet i kæden:

  • Virksomhederne skal gøre forsyningskæden til en strategisk topprioritet og integrere den tættere med andre forretningsfunktioner.
  • For at skabe fleksibilitet er det nødvendigt at etablere tættere samarbejdsrelationer med leverandører.
  • Ny teknologi og analyseværktøjer kan øge transparensen i kæden og gøre virksomheder i stand til at reagere hurtigere.
  • Fleksibilitet bør designes i kæden som et strategisk element, der er genstand for målstyring og derved aktiv ledelse.

Robusthed er vejen frem
The World Economic Forum (WEF) etablerede i 2011 et Supply Chain Risk Initiative, som i januar 2013 i samarbejde med Accenture barslede deres rapport nummer to. Rapporten hedder ”Building Resilience in Supply Chains”, fordi:

  1. WEF anser risici i kæderne for at være et stort og voksende problem og refererer til, at 80 procent af verdens virksomhedsledere er nervøse for de voksende risici, og
  2. WEF mener, at vejen frem er at bygge robusthed ind i kæderne for at reducere de negative effekter af forstyrrelser, katastrofer og andre trusler.

WEF anbefaler overordnet set tre tiltag:

  • En fælles terminologi for risici på tværs af lande, brancher, sektorer og organisationstyper.
  • Bedre deling af data og informationer på tværs af aktører i kæder.
  • Mere fleksibilitet i kæder og risicistyringsstrategier.

FAKTA

Definitioner af robusthed

  • ”Robusthed er den globale forsyningskædes evne til at organisere og udøve sine kernefunktioner kontinuerligt på trods af påvirkningen fra eksterne og/eller interne chok” (WEF, 2011).
  • ”… et systems evne til at vende tilbage til den oprindelige eller ønskede tilstand efter en forstyrrelse” (Cranfield University, 2003).
  • ”… evnen til at ”bounce back” efter større forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2008).
  • ”… at være bedre positioneret end konkurrenter til at håndtere – og endda opnå fordele i kraft af – forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2005).

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

11.11.2025SCM.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Derfor er GLEC og ISO 14083 afgørende for troværdige transportdata

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan går du fra regneark til dokumenteret Scope 3-rapportering

06.11.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

04.11.2025SCM.dk

SCM Agendaen #24: Robusthed i forsyningskæderne via AI-drevet software

04.11.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du risikostyring og compliance i forsyningskæden?

03.11.2025SCM.dk

De rigestes livsstil forværrer klimakrisen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn