Robusthed reducerer risici

80 procent af verdens virksomheder er nervøse for risici i forsyningskæden, og der er ifølge World Economic Forum stort behov for at bygge robusthed ind i kæderne.

WEF anbefaler at virksomheder, organisationer og stater at bygge robusthed ind i forsyningskæderne for at forebygge, at risici skaber negative effekter. Foto: Kuehne + Nagel..

07.03.2013

SCM.dk

Den moderne verden er et usikkert sted, og trusler af alle mulige typer bekymrer i stigende grad verdens virksomhedsledere. Det gælder i særlig grad for virksomhedernes supply chains. Det er konklusionen på store og aktuelle undersøgelser foretaget af både PwC, Deloitte, World Economic Forum og Accenture.

Deloittes undersøgelse ”The Ripple Effect – how manufacturing and retail executives view the growing challenge of supply chain risk” fra januar 2013 konkluderer, at 45 procent af de adspurgte ledere vurderer, at deres supply chain risk management programmer har lille eller ingen effekt. Ifølge undersøgelsen er virksomheder i stigende grad bekymrede for, at risici i forsyningskæderne vokser, og at det har voksende negativ effekt på forretningsresultaterne.

Robusthed kræver tillid
PwC’s 16th Annual Global CEO Survey fra 2013 rangerer bevægelse fra risikostyring til skabelse af robusthed som en topporioritet på CEO’ernes agenda. Skabelsen af netværk af tillidsbaserede relationer, der deler visioner, værdier og mål, er ifølge PwC vejen til at bygge robusthed ind i forretningen, der kan forebygge risici.

PwC uddyber anbefalingerne i ”10 Minutes on Supply Chain Flexibility” fra januar 2013 med at konstatere, at robusthed er det samme som fleksibilitet i kæden:

  • Virksomhederne skal gøre forsyningskæden til en strategisk topprioritet og integrere den tættere med andre forretningsfunktioner.
  • For at skabe fleksibilitet er det nødvendigt at etablere tættere samarbejdsrelationer med leverandører.
  • Ny teknologi og analyseværktøjer kan øge transparensen i kæden og gøre virksomheder i stand til at reagere hurtigere.
  • Fleksibilitet bør designes i kæden som et strategisk element, der er genstand for målstyring og derved aktiv ledelse.

Robusthed er vejen frem
The World Economic Forum (WEF) etablerede i 2011 et Supply Chain Risk Initiative, som i januar 2013 i samarbejde med Accenture barslede deres rapport nummer to. Rapporten hedder ”Building Resilience in Supply Chains”, fordi:

  1. WEF anser risici i kæderne for at være et stort og voksende problem og refererer til, at 80 procent af verdens virksomhedsledere er nervøse for de voksende risici, og
  2. WEF mener, at vejen frem er at bygge robusthed ind i kæderne for at reducere de negative effekter af forstyrrelser, katastrofer og andre trusler.

WEF anbefaler overordnet set tre tiltag:

  • En fælles terminologi for risici på tværs af lande, brancher, sektorer og organisationstyper.
  • Bedre deling af data og informationer på tværs af aktører i kæder.
  • Mere fleksibilitet i kæder og risicistyringsstrategier.

FAKTA

Definitioner af robusthed

  • ”Robusthed er den globale forsyningskædes evne til at organisere og udøve sine kernefunktioner kontinuerligt på trods af påvirkningen fra eksterne og/eller interne chok” (WEF, 2011).
  • ”… et systems evne til at vende tilbage til den oprindelige eller ønskede tilstand efter en forstyrrelse” (Cranfield University, 2003).
  • ”… evnen til at ”bounce back” efter større forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2008).
  • ”… at være bedre positioneret end konkurrenter til at håndtere – og endda opnå fordele i kraft af – forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2005).

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online