Robusthed reducerer risici

80 procent af verdens virksomheder er nervøse for risici i forsyningskæden, og der er ifølge World Economic Forum stort behov for at bygge robusthed ind i kæderne.

WEF anbefaler at virksomheder, organisationer og stater at bygge robusthed ind i forsyningskæderne for at forebygge, at risici skaber negative effekter. Foto: Kuehne + Nagel..

07.03.2013

SCM.dk

Den moderne verden er et usikkert sted, og trusler af alle mulige typer bekymrer i stigende grad verdens virksomhedsledere. Det gælder i særlig grad for virksomhedernes supply chains. Det er konklusionen på store og aktuelle undersøgelser foretaget af både PwC, Deloitte, World Economic Forum og Accenture.

Deloittes undersøgelse ”The Ripple Effect – how manufacturing and retail executives view the growing challenge of supply chain risk” fra januar 2013 konkluderer, at 45 procent af de adspurgte ledere vurderer, at deres supply chain risk management programmer har lille eller ingen effekt. Ifølge undersøgelsen er virksomheder i stigende grad bekymrede for, at risici i forsyningskæderne vokser, og at det har voksende negativ effekt på forretningsresultaterne.

Robusthed kræver tillid
PwC’s 16th Annual Global CEO Survey fra 2013 rangerer bevægelse fra risikostyring til skabelse af robusthed som en topporioritet på CEO’ernes agenda. Skabelsen af netværk af tillidsbaserede relationer, der deler visioner, værdier og mål, er ifølge PwC vejen til at bygge robusthed ind i forretningen, der kan forebygge risici.

PwC uddyber anbefalingerne i ”10 Minutes on Supply Chain Flexibility” fra januar 2013 med at konstatere, at robusthed er det samme som fleksibilitet i kæden:

  • Virksomhederne skal gøre forsyningskæden til en strategisk topprioritet og integrere den tættere med andre forretningsfunktioner.
  • For at skabe fleksibilitet er det nødvendigt at etablere tættere samarbejdsrelationer med leverandører.
  • Ny teknologi og analyseværktøjer kan øge transparensen i kæden og gøre virksomheder i stand til at reagere hurtigere.
  • Fleksibilitet bør designes i kæden som et strategisk element, der er genstand for målstyring og derved aktiv ledelse.

Robusthed er vejen frem
The World Economic Forum (WEF) etablerede i 2011 et Supply Chain Risk Initiative, som i januar 2013 i samarbejde med Accenture barslede deres rapport nummer to. Rapporten hedder ”Building Resilience in Supply Chains”, fordi:

  1. WEF anser risici i kæderne for at være et stort og voksende problem og refererer til, at 80 procent af verdens virksomhedsledere er nervøse for de voksende risici, og
  2. WEF mener, at vejen frem er at bygge robusthed ind i kæderne for at reducere de negative effekter af forstyrrelser, katastrofer og andre trusler.

WEF anbefaler overordnet set tre tiltag:

  • En fælles terminologi for risici på tværs af lande, brancher, sektorer og organisationstyper.
  • Bedre deling af data og informationer på tværs af aktører i kæder.
  • Mere fleksibilitet i kæder og risicistyringsstrategier.

FAKTA

Definitioner af robusthed

  • ”Robusthed er den globale forsyningskædes evne til at organisere og udøve sine kernefunktioner kontinuerligt på trods af påvirkningen fra eksterne og/eller interne chok” (WEF, 2011).
  • ”… et systems evne til at vende tilbage til den oprindelige eller ønskede tilstand efter en forstyrrelse” (Cranfield University, 2003).
  • ”… evnen til at ”bounce back” efter større forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2008).
  • ”… at være bedre positioneret end konkurrenter til at håndtere – og endda opnå fordele i kraft af – forstyrrelser” (Yossi Sheffi, 2005).

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online