Søfartshandel bliver ikke det samme som før corona

COVID-19 fået søfartshandlen til at styrtdykke. Det har fået industrien til at omstille sig - og det ser ud til, at forandringerne kan være vedvarende.

Søfartshandlen dykker 4,1 procent i 2020 på grund af corona. Arkivfoto..

23.11.2020

SCM.dk

Coronapandemien har sendt chokbølger gennem den globale økonomi. I så høj grad at søfartshandlen dykker 4,1 procent i 2020, mener ny rapport på emnet fra UNCTAD.

Det har fået containerskibsindustrien til at være mere disciplinerede, beskære kapaciteten og mindske omkostningerne. Målet er at sikre rentabiliteten af forretningerne – også selvom det betyder et fald i markedsandele.

Ligeledes har aktører i søfartsindustrien måtte ændre arbejdspraksisser og procedurer, sundheds- og sikkerhedsprotokoller og operations for at kunne beskytte medarbejdere og holde forretningen kørende under corona.

Just-in-case mentalitet

I mange virksomheder herskede en lean tilgang, før corona ramte. Det indebar mindst mulig spild i virksomheden – både når det kommer til plads, investeringer og tid. Men på grund af pandemien bevæger industrien sig måske i højere grad imod en just-in-case tilgang.

Det betyder at en post-corona søfartsindustri formentlig vil øge sig fokus på risikostyring og kriseberedskab. Ligeledes kan det få betydning for globaliseringen af virksomheder. Risikostyring igennem nearshoring eller reshoring kan blive en tendens i internationale virksomheder, spår rapporten.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

BOS Power skal levere batterier til Molslinjens elfærger

SCM.dk

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

01.05.2026SCM.dk

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros optimerer forsyningskæden med fokus på økologi

30.04.2026SCM.dk

10 % af råvareimport er sårbar for kriser

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup