Salg af logistikrobotter foregår med rekordfart

Efterspørgslen efter robotter inden for transport og logistik stiger kraftigt. Ifølge den nyeste rapport fra VDMA Materials Handling og Intralogistics Association, udviklet i samarbejde med International Federation of Robotics (IFR), blev der solgt næsten 113.000 robotter til transport- og logistikopgaver i 2023. Det er en stigning på 35 procent.

”Omtrent hver anden professionelle servicerobot er nu designet til transport og logistik. Årsrapporten viser tydeligt, at automatisering eller delvis automatisering med robotteknologi inden for transport og logistik er i støt fremgang”, siger Wolfgang Hillinger, formand for VDMA’s Mobile Robots Division inden for Materials Handling og Intralogistics Association. Foto: 123rf.com

05.11.2024

SCM.dk

”Omtrent hver anden professionelle servicerobot er nu designet til transport og logistik. Årsrapporten viser tydeligt, at automatisering eller delvis automatisering med robotteknologi inden for transport og logistik er i støt fremgang”, siger Wolfgang Hillinger, formand for VDMA’s Mobile Robots Division inden for Materials Handling og Intralogistics Association.

Af de solgte enheder udgjorde næsten 80.300 mobile robotter, som bruges til at transportere materialer både indendørs og udendørs. Disse robotter anvendes blandt andet til produktion og lageropgaver samt til lastning og losning af lastbiler og paller. Salget af disse mobile robotter steg alene med 24 procent i 2023. Størstedelen af de solgte enheder kom fra Asien og Stillehavsregionen (cirka 83 procent), efterfulgt af Europa, Mellemøsten og Nordafrika (cirka 10 procent) og Nord- og Sydamerika (cirka 7 procent).

Læs også: Udbytte af AI-investeringer lader vente på sig

Transportopgaver i lukkede indendørsmiljøer uden offentlig trafik udgjorde 71 procent af alle solgte enheder, hvilket gør det til den vigtigste anvendelseskategori inden for segmentet.

Data i World Robotics Service Robots Report er baseret på stikprøver og dækker ikke hele industrien. Tallene i årsrapporten for 2024 er hentet fra et udvalg på 298 virksomheder. Den fulde rapport indeholder, udover dataene, en dybdegående analyse af servicerobotter i forskellige anvendelseskategorier i samarbejde med Fraunhofer IPA, markedsvurderinger, ekspertinterviews samt en komplet oversigt over alle servicerobotproducenter, som er registreret hos International Federation of Robotics. 

Kilde: VDMA Materials Handling and Intralogistics Association

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

08.06.2026nShift

Sponseret

Flügger lægger sin B2B-checkout i hænderne på teamet – ikke udviklerne

08.06.2026SCM.dk

Konference sætter fokus på cybersikkerhed i værdikæder

08.06.2026SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

08.06.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Digital sammenhæng skaber bedre handel

08.06.2026SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online