Samarbejde i forsyningskæden kan sikre overlevelse

Mere end nogensinde før er samarbejde blandt forsyningskædens aktører tvingende nødvendigt for at overleve kreditkrisen. Det mener tre af verdens førende supply chain eksperter: MIT’s professor Yossi Sheffi, Cranfields professor Martin Christopher og Dr. Hau Lee, Stanford Graduate School of Business. De bakkes op af fremtrædende supply chain ledere.

17.02.2009

SCM.dk

Kreditkrisen giver store udsving i både efterspørgsel og kapacitet og tvinger dermed virksomheder til fokus på at skære i omkostninger. Mange virksomheder er så pressede, at det er et spørgsmål om liv og død, og risikoen er dermed, at virksomheden er så fokuseret på individuel overlevelse, at den integrerede supply chain og samarbejdet mellem forsyningskædens aktører ryger fløjten.

Men netop samarbejde både upstream og downstream kan være nøglen til overlevelse, mener tre af verdens førende supply chain eksperter: Professor Yossi Sheffi, leder af MIT’s Centre for Transportation and Logistics, professor Martin Christopher, Marketing og Logistik Cranfield School of Management samt Dr. Hau Lee, leder af Stanford Global Supply Chain Management Forum på Stanford Graduate School of Business.

De tre diskuterede finanskrisens udfordringer med andre af branchens fagfolk på et seminar i netværket SCM World.

”Det er en dødsspiral, hvis man kun tænker på sin egen cash-to-cash cycle og lønsomhed og giver mindre opmærksomhed på leverandører og kunders behov,” sagde professor Yossi Sheffi.

Han blev bakket op af professor Martin Christopher:

”Vi har i lang tid talt om den udvidede supply chain, men måske har fremskridtene ikke været så store, som de kunne. De nuværende vilkår tvinger mange virksomheder til at kigge på bedre måder at samarbejde på, både upstream og downstream. Nye måder at samarbejde på er helt klart nødvendige.”

Kreditkrise fremmer samtalen
Nogle virksomheder har allerede set lyset i forhold til tæt samarbejde med leverandører, selv om krisen kradser. Især i USA hvor tiderne er meget trange. Hos den amerikanske virksomhed OfficeMax har man tæt samarbejde med leverandører, hvor fokus er på kapital, reducering af lager, forbedring af forecasting samt leveringstider, fortalte Reuben Slone, Executive Vice President Supply Chain hos OfficeMax.

”Behovet for samarbejde øges, fordi volatiliteten i markedet øges. I en tid med faldende salg og meget store usikkerheder på kreditmarkederne, som også påvirker leverandører, er behovet for kommunikation derfor endnu større for at sikre hinanden, at man stadig overlever. Og i relation til kreditkrisen har det faktisk hjulpet os at have disse samtaler. For leverandørerne vil jo gerne have, at deres kunder får succes, og som kunde vil vi gerne have vores leverandører til at få succes,” sagde Reuben Slone.

Også hos BASF er samarbejde i forsyningskæden fundamentalt, forklarede Robert Blackburn, Senior Vice President Global Supply Chain Operations. Han advarede mod, at virksomheder tænker for kortsigtet.

”I disse svære tider er det selvfølgelig vigtigt at optimere sin business på kort sigt, men man kan ikke negligere sine langsigtede mål som proaktivt leverandørsamarbejde og bæredygtighed i processerne.”

Samarbejde kan dæmpe piskesmæld
Når markederne er så ustabile, som de er, kan der også indsnige sig en anden fjende: nemlig den velkendte "piskesmældseffekt". Og for at komme den til livs er der også behov for øget samarbejde i forsyningskæden, mener en af eksperterne på feltet, Dr. Hau Lee, leder af Stanford Global Supply Chain Management Forum.

”Bullwhipeffekten kan være høj i et volatilt og usikkert marked, og man skal dæmpe den ved at have dybere samarbejde med sine supply chain partnere. Dele den rette information, synlighed, fælles planlægning og i det hele taget se på, hvordan man kan supportere hinanden. Det er tid til en fornyet indsats for en integreret supply chain.”

Læs mere på www.scmworld.org

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Houthier rasler igen med sablen i Rødehavet

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams