Samarbejde på tværs
25.02.2025SCM.dk
Lagerstyring bliver overset i samspillet mellem salg/marketing og supply chain
Funktionerne salg/marketing og supply chain er ifølge en mini-undersøgelse gode til at samarbejde og er enige om vigtigheden i en tæt koordinering. Der ser dog ud til at være huller i samarbejdet om de to områder ’kampagneplanlægning’ og særligt ’lagerstyring’.
21.02.2025SCM.dk
Salg/marketing og supply chain finder melodien
Salgs-/marketing og supply chain er enige i, at samspillet mellem de to afdelinger er både vigtigt samt generelt velfungerende - og at samarbejdet bliver drevet af begge parter. Det viser en mini-undersøgelse i SCM Panelet. Der er dog også 57 procent, der svarer, at der ikke er fælles KPI’er. Så det kan måske blive endnu bedre.
Tema: Den digitale forsyningskæde – næste skridt mod agilitet og effektivitet
Tema: De bedste værktøjer til din supply chain planlægning
Tema: Cold Supply Chain - optimering af kølekæden
Tema: Forecast & demand - metoder og optimeringer
Tema: Intralogistik og materialehåndtering 2025
Tema: Handelsbarrierer & risikostyring
Körber Supply Chain DK A/S
Software Solution Specialist
Vi søger en teknisk profil som har erfaring med logistik løsninger inden for IT eller OT. Du er tydelig i din kommunikation og kan omformulere det komplekse på en måde så modtageren forstår budskabet. Du er lyttende og forstår via dialog at klarlægge kundens behov. Du motiveres du af samarbejde, tekniske udfordringer og kundekontakt.Hos Körber Supply Chain arbejder vi med komplekse og højautomatiserede systemer – og vi oplever stor vækst. Derfor har vi brug for endnu en dygtig Software Solution Specialist. der trives godt med at kvalificerer kunden behov og derefter sammensætte det til en samlet IT/OT-løsning.
Område
Nordjylland
Ansøgningsfrist
Snarest muligt
Element Logic Danmark
Vil du arbejde med automationsløsninger, fejlfinding og kundeservice i topklasse?
Element Logic Denmark oplever forsat betydelig vækst, og i lyset af dette søger vi dig, der har lyst til at blive en del af et uformelt og ambitiøst serviceteam, hvor vi løfter i flok og hjælper hinanden med at sikre vores kunder optimale drift af deres anlæg!
Område
Sjælland
Ansøgningsfrist
Snarest muligt
Körber Supply Chain DK A/S
Bid & Contract Manager
Vi søger en erfaren Bid & Contract Manager, til en central rolle i håndteringen af kontraktuelle aspekter ved vores kundetilpassede serviceaftaler. Det indebærer at sikre rettidig levering af tilbud, der opfylder kundens krav, effektiv styring af budget og ressourcer samt overholdelse af alle RFP-retningslinjer.
Område
Nordjylland
Ansøgningsfrist
Snarest muligt
Apport Systems A/S
Full Stack Software Developer
Bliv vores nye Full Stack Software Developer til Apport Cloud WMS. Syntes du, at teknologi og kvalitet inden for softwareudvikling er drønspændende? Og brænder du for at håndtere begge sider af webudvikling – lige fra den kunstneriske side udadtil, til de tekniske aspekter bagved? Fantastisk, så er det måske lige dig, der skal være en del af Apport-teamet som vores nye Full-Stack Software Developer.
Område
Midtjylland
Ansøgningsfrist
Snarest muligt
Hold dig opdateret med SCM.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.
Udgiver
Copyright 2023