Schouw & Co. etablerer vedvarende el til over 40 fabrikker

Fremover vil Industrikonglomeratet Schouw og Co.s mere end 40 fabrikker i Europa udelukkende købe el fra vindmøller og solceller for at reducere udledning af drivhusgasser. Schouw & Co. har netop indgået en aftale med en af verdens førende specialister i vedvarende energi, Schneider Electric, om at indgå en Power Purchase Agreement.

Fremover vil Industrikonglomeratet Schouw og Co.s mere end 40 fabrikker i Europa udelukkende købe el fra vindmøller og solceller for at reducere udledning af drivhusgasser. Arkivfoto.

06.09.2022

SCM.dk

Det danske industrikonglomerat Schouw & Co. har igangsat et projekt, der hjælper med at indfri målsætningen om at reducere udledningen af drivhusgasser i hele koncernen med 35% inden 2030. Schouw & Co. har et mål om fremadrettet at købe elektricitet fra vindmøller og solceller til at dække energibehovet på sine mere end 40 fabrikker i Europa.
Det er årsagen til, at koncernen nu har lavet en samarbejdsaftale med Schneider Electric, som er en global specialist i energioptimering, med henblik på at indgå en Power Purchase Agreement, der skal sikre vedvarende elektricitet til de mange fabrikker i Europa.

Aftalen indebærer, at Schneider Electric skal hjælpe Schouw & Co. med at indkøbe vedvarende elektricitet fra nyetablerede vindenergi- og solcelleprojekter i Europa. Schouw & Co. forpligtiger sig på den måde til at udbygge vind- og solenergikapaciteten i Europa. Og da alle virksomhederne i Schouw & Co.s portefølje skal indgå i aftalen, er der tale om en ganske betragtelig mængde elektricitet på årsbasis. 

Partnerskabet med Schneider Electric betyder, at Schouw & Co.s førende industrivirksomheder, BioMar, Fibertex Personal Care, Fibertex Nonwovens, GPV, HydraSpecma og Borg Automotive får leveret vedvarende elektricitet samtidig med, at deres omkostninger til el falder, hvis de nuværende elpriser via en Power Purchase Agreement fortsætter.

”Hos Schouw & Co. har vi sat en klar strategisk retning for en grøn omstilling af vores seks industrivirksomheder, så deres klimapåvirkning vil falde markant i de kommende år. Vores målsætninger indebærer blandt andet, at vi vil reducere udledningen af drivhusgasser betydeligt inden 2030, og vores samarbejde med Schneider Electric, som er førende på netop dette område, er et meget væsentligt bidrag til at nå det mål. Jeg er glad for, at vi i Schouw & Co. bidrager til etablering af nye vedvarende energiprojekter i Europa, og at vi øger andelen af vedvarende energi i vores koncern markant”, siger Jens Bjerg Sørensen, der er adm. direktør for Schouw & Co.

Læs også: Nye tal: Bæredygtighed spiller afgørende rolle hos B2B-indkøberne

Perspektiver i samarbejdet
”Det er en ære at samarbejde med Schouw & Co. om deres rejse mod at sænke udledningen af drivhusgasser og deres mål om at benytte mere vedvarende energi i Europa. Schouw & Co. har en imponerende portefølje af virksomheder, der har inspirerende klimamål, og vi er glade for at støtte deres indsats”, siger Fabien Chene, Vice President Sustainability Solutions for Schneider Electric.

Schouw & Co. foretager langsigtede investeringer i industrivirksomheder og har ambitiøse målsætninger om vækst i de virksomheder, som er en del af koncernens portefølje. Selv om virksomhederne vil øge produktionen i de kommende år, skal en lang række initiativer sikre, at hele koncernens udledning af drivhusgasser reduceres. Blandt andet er der på flere af virksomhedernes fabrikker i blandt andet Malaysia og Thailand allerede opsat mere end 10.000 m2 solceller, og samarbejdet med Schneider Electric om indgåelse af en Power Purchase Agreement i Europa er endnu en vigtig brik i den samlede indsats.
Schouw & Co. og Schneider Electric forventer at underskrive en konkret aftale om etablering af et nyt vedvarende energiprojekt i løbet af 2023.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online