SCM Agendaen – HD-uddannelse i supply chain management

På Syddansk Universitet tilbyder man en af landets bredeste uddannelser i supply chain management. Professor og Ph.d. Jan Stentoft og lektor Ole Stegmann Mikkelsen fortæller i den tredje udgave af SCM Agendaen om de forskellige muligheder, universitetets HD i SCM giver de studerende og virksomhederne.

13.03.2020

SCM.dk

Supply chain management er selvsagt en disciplin med masser af praktik i flytningen og opbevaringen af varer, men i den grad også et område, der kalder på teori, metode, forskning og akademiske overvejelser.

Den slags beskæftiger man sig bl.a. med på Syddansk Universitet, der er partner på SCM.dk og har finansieret denne udgave af SCM Agendaen.

På SDU udbyder man en HD i netop supply chain management, der henvender sig til nuværende og kommende ledere med tværgående drifts- og udviklingsopgaver inden for logistik, indkøb, produktion, planlægning, lager og distribution.

Læs også: Efteruddannelse klæder mig på til en mere kvalificeret dialog

Til at fortælle mere om de mange perspektiver og indholdet i uddannelsen har SCM Agendaen fået besøg af professor og Ph.D Jan Stentoft og lektor Ole Stegmann Mikkelsen, der begge er tilknyttet uddannelsen.

Undervejs i udsendelsen kommer vi ind på, hvordan (god) scm er et konkurrenceparameter for virksomhederne, og hvordan de rette folk derigennem kan styrke den enkelte virksomheds konkurrencekraft.

Vi taler også om teknologier og vigtigheden af, at man som studerende lærer at sortere og vælge fra i den enorme mængde af information, der findes på området, og så hører vi om fagspecifikke værdigheder, I-mennesket, T-mennesket, forskningsbaseret undervisning og samspillet med erhvervslivet.

Deltagere:

  • Ph.d. og professor i Business-to-Business Marketing og Supply Chain Management ved Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse, Jan Stentoft
  • Ph.d., cand.merc og lektor samme sted, Ole Stegmann Mikkelsen
  • Vært: Anders Kampmann, journalist og webredaktør, SCM.dk

Podcasten er gratis tilgængelig for alle med en smartphone via podcast apps som Apple Podcast, Google Podcasts og Pocket Cast.

Hør de to første udsendelser om hhv. supply chain 4.0 her og e-handelslogistik her.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

08.09.2026SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

24.09.2026

Sted

Fredericia