SCM-tendens: Slut med ensidig offshoring

Krisen betyder en mere indadvendt supply chain-indsats og mindre outsourcing og offshoring til Kina. Det er meldingen fra en af verdens største SCM-konferencer.

28.02.2012

SCM.dk

Indadvendt ro og fokus på økonomien
Bæredygtig SCM og logistikkens rolle i løsningen af verdens problemer og udfordringer – klimaforandringer og brødfødning af en stærkt stigende befolkningstilvækst – har i de senere år været klare og markante temaer på den årlige CSCMP-konference i USA. Dernæst har outsourcing og offshoring i særdeleshed til Kina været et gennemgående tema.

Forventningerne til dette års konference, som fandt sted i Philadelphia i begyndelsen af oktober med ca. 3000 deltagere, var at disse to temaer i én eller anden form stadig ville være markante.

Der var både bæredygtighed og offshoring på programmet, men med et knapt så markant og entydigt udtryk, som forventet. I det hele taget var konferencen præget af indadvendt ro og fokus på økonomi; ”doing good” supply chain management og globalisering var ikke de hotteste temaer i år.

Tendenserne inden for bæredygtighed og geografisk reorganisering var der dog og markante nok til også at få og have indflydelse på vores del af verden.

Bæredygtighed i supply chains: Økonomi som drivkraft
Princippet om den tredobbelte bundlinje i måling af bæredygtighed (sustainability) anvendes også i SCM. Det betyder, at såvel økonomisk som social og miljømæssig bæredygtighed skal tages i betragtning og afvejes mod hinanden. Især den miljømæssige og økonomiske bæredygtighed er temaer i SCM, men i de seneste år har der – i hvert fald i retorikken – været et overvejende fokus på det gode og dermed nødvendigheden i at arbejde på at sikre livskvalitet og forsyning af fødevarer til en stadig stigende befolkning.

I år var det anderledes. Konsulentvirksomheden LMI peger på, at tiden var løbet fra ”tree hugging” (miljø-ildsjæle); nu skal fokus være på at skabe en bedre økonomisk bundlinje ved hjælp af miljømæssige tiltag. Økonomisk effektivitet skal med andre ord være drivkraften i virksomheders miljøforbedringer.

Denne artikel er fra scm.dk’s samarbejdspartner p360.dk.

Læs resten af artiklen her

 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre