Skærpet coronatilsyn i brancher med udenlandsk arbejdskraft

Omkring 50 tilsynsførende fra Arbejdstilsynet vil den kommende tid gennemføre målrettede tilsyn for at forebygge coronasmitte på landets byggepladser, landbrug, skovbrug, restauranter og slagterier. Brancherne er udvalgt, fordi der typisk er stor brug af vandrende arbejdskraft.

De tilsynsførende har mulighed for at give strakspåbud, hvis ikke de rette basale foranstaltninger er på plads. Arkivfoto..

05.11.2020

SCM.dk

Som led i regeringens initiativer for at forhindre coronasmitte fra en vandrende arbejdsstyrke i Danmark skal Arbejdstilsynet nu holde særligt godt øje med udvalgte brancher, der i høj grad benytter sig af udenlandsk arbejdskraft.

De tilsynsførende vil have fuld opmærksomhed på smitterisiko og vil dermed ikke gennemgå andre væsentlige arbejdsmiljøproblemer. I stedet vil de vejlede virksomheder om de særlige anbefalinger, der gælder for vandrende arbejdskraft, herunder bl.a. vedrørende boligforhold og samkørsel.

Derudover har de tilsynsførende mulighed for at give strakspåbud, hvis ikke de rette basale foranstaltninger er på plads. Det gælder den fysiske afstand, adgang til desinficerende eller muligheden for at vaske hænder ofte nok.

Læs også: Kommune varsler tilsyn med overnatningslokaler i transportbranchen

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- Udviklingen i smittetallene er bekymrende og skal vendes, og vi har fx set høje smittetal blandt udenlandske arbejdstagere. Derudover har vi set udbrud relateret til byggepladser og slagterier, hvor der i stor udstrækning anvendes udenlandsk arbejdskraft. Derfor har vi bl.a. besluttet, at udlændinge skal kunne fremvise en negativ corona-test ved grænsen for at komme ind samt at styrke den forebyggende myndighedsindsats. Jeg er glad for den brede politiske opbakning til, at Arbejdstilsynet nu går i gang med en landsdækkende indsats, hvor der er fokus på at forebygge coronasmitte i udvalgte brancher med vandrende arbejdskraft.

Indsatsen sker i forlængelse af Arbejdstilsynets landsdækkende indsats i uge 41 og 42, hvor omkring 50 tilsynsførende gennemførte over 2.200 tilsyn i butikker, restauranter, barer, slagterier og minkfarme for at forebygge coronasmitte. Virksomheder i relevante brancher vil modtage et brev fra Arbejdstilsynets direktør med information om tilsynene.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026Inact ApS

Sponseret

Det nye produkt giver mening i salg – men koster i drift og kapital

13.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Sådan undgår du, at pallehåndtering bliver en skjult flaskehals

SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

26.03.2026pinDeliver

Sponseret

Dieselpriserne stiger - men effektiv ruteplanlægning kan reducere omkostningerne

18.03.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Krav til lagerhøjde, brandsikring og gulv i din lagerplanlægning

26.02.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Transform supply chain planning with AI Transform supply chain planning with AI

19.02.2026SCM.dk

Planlæggerens tre vigtigste opgaver er kommunikation, kommunikation og kommunikation

18.02.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Reservedelslogistik som strategisk løftestang for robust supply chain

13.02.2026SCM.dk

5 hacks til helt vildt meget bedre planlægning i forsyningskæden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online