SMV'er skal styrkes til krisetider og se mulighederne

Usikre tider og stigende bekymringer blandt danske virksomheder får nu Industriens Fond og Teknologisk Institut til at tidoble deres indsats for at styrke små og mellemstore virksomheders modstandsdygtighed i krisetider og deres evne til at vende kriser til kommercielle muligheder.

Usikre tider og stigende bekymringer blandt danske virksomheder får nu Industriens Fond og Teknologisk Institut til at tidoble deres indsats for at styrke små og mellemstore virksomheders modstandsdygtighed i krisetider og deres evne til at vende kriser til kommercielle muligheder. Foto: Teknologisk Institut. .

05.04.2023

SCM.dk

Omkring årsskiftet lå konkurstallet på sit højeste siden finanskrisen blandt SMV’er. For at ruste små og mellemstore danske virksomheder bedre i krisetider lancerede Teknologisk Institut og Industriens Fond Modstandsdygtig.dk i 2021. Et projekt, der tilbyder individuelle analyse- og rådgivningsforløb, hvor den enkelte virksomhed får øget sin modstandsdygtighed mod de ændringer, der i dag sker hurtigere og mere uforudsigeligt end tidligere.

”Vi oplever et kraftigt stigende behov for at arbejde strategisk med modstandsdygtighed blandt danske virksomheder, hvilket jo desværre er et resultat af den usikre tid, vi lever i. Vi ser samtidig, at mange virksomheder er usikre på hvor de skal starte og hvor de skal sætte ind for blive mere modstandsdygtige. Derfor udvider vi nu indsatsen markant, så vi går fra at hjælpe 50 til 500 danske produktionsvirksomheder”, siger Thomas Hofman-Bang, administrerende direktør i Industriens Fond.

Kriser skaber også kommercielle muligheder
Teknologisk Institut er et af i alt syv danske GTS-institutter, der er sat i verden for at hjælpe SMV’er med hurtig adgang til viden og kapacitet i form af rådgivning og analyseredskaber samt adgang til kritiske ressourcer. Den viden og erfaring bruges blandt andet til at understøtte et modstandsdygtigt og et omstillingsparat samfund under kriser.

Læs også: Hackere viser muskler og udgør stort problem

”Under Corona og den pågående trussel om recession ser vi større danske virksomheder, der har kapaciteten og evnerne til at se kriser som en forretningsmulighed fremfor en nedgangstid. Det er en udfordring, hvis man er en mindre virksomhed. Derfor er det altgørende, at vi som samfund bruger flere ressourcer på at hjælpe SMV’er til at kunne vende kriser til kommercielle succeser - også når stormen raser. Det er blandt andet det, vi bidrager til i Teknologisk Institut”, siger administrerende direktør Juan Farré, Teknologisk Institut.

Nye måder at drive virksomhed på
PanzerGlass™, en af verdens førende producenter af skærmbeskyttelse, gik inden nytår i gang med et pilotforløb hos Modstandsdygtig.dk og kan allerede nu se værdien i at kunne identificere, kvalificere og implementere nye måder at drive virksomhed på.

”For os handler det om større robusthed og innovation af vores forretningsmodel. Vi har allerede nu identificeret nogle fremtidsscenarier, trusler og sårbarheder, som vi skal kunne absorbere og reorganisere os ud fra, når den næste krise rammer”, siger COO Casper Aaen, PanzerGlass™.

Modstandsdygtig.dk
Projektet blev lanceret i efteråret 2021 af Industriens Fond sammen med Teknologisk Institut, FORCE Technology, Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut, Alexandra Instituttet og DEF – Dansk Erhvervsfremme. 

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online