Solidt halvårsresultat for Havnen ADP A/S

Med en samlet omsætningsfremgang på 8,6 procent svarende til 8,7 millioner danske kroner og et ekstraordinært godt resultat på 74,8 millioner kroner, som er 9,7 procent bedre end første halvår af 2022, leverer ADP et godt halvårsresultat.

ADP A/S kommer ud af 1. halvår 2023 med et ordinært resultat på 74,8 millioner kroner, hvilket er 6,7 millioner kroner bedre end 1. halvår 2022. I første halvår af 2023 har ADP haft en vækst på 3,5 procent i den samlede godsomsætning - svarende til 4,2 millioner tons - sammenlignet med samme periode i 2022, som var et rekordår. Foto: ADP. .

18.09.2023

SCM.dk

ADP A/S kommer ud af 1. halvår 2023 med et ordinært resultat på 74,8 millioner kroner, hvilket er 6,7 millioner kroner bedre end 1. halvår 2022. I første halvår af 2023 har ADP haft en vækst på 3,5 procent i den samlede godsomsætning - svarende til 4,2 millioner tons - sammenlignet med samme periode i 2022, som var et rekordår. Fremgangen i godsomsætningen skyldes fortsat høj aktivitet på container og fast-bulk – to forretningsområder, som samlet set giver et væsentligt bidrag til den høje tonnage på havneterminalerne.

Fast bulk har haft en samlet vækst på 31 procent i forhold til samme periode sidste år, hvilket tilskrives især store laster med træpiller. Den positive udvikling understreger ADP-havnenes store betydning for Danmarks forsyningssikkerhed og opretholdelse af forsyningskæderne. 

Fremgangen i fast bulk-forretningen skyldes også stor fremgang på Nyborg Havn, hvor der i første halvår af 2023 har været en vækst på 144 tusinde tons inden for råstoffer i forhold til samme periode sidste år. En generel stigende efterspørgsel på arealer og faciliteter på Nyborg Havn har i første halvår af 2023 resulteret i tilflytning af nye kunder, som har givet øget aktivitet inden for især fast bulk og projektlaster.

Fredericia Havns styrkede markedsposition har i de senere år givet rekordhøj tonnage på containere. I første halvår af 2023 har containerforretningen stabiliseret sig på samme høje niveau som i 2022. Det er meget tilfredsstillende, at containermængderne fortsætter med at levere høje volumener i et uforudsigeligt containermarked.

”Det solide halvårsregnskab med et stærkt resultat og fortsat høj vækst i omsætning er et signal om, at vi leverer på strategien - med fortsat stor opbakning fra vores ejere. Vi har i de senere år taget del i væksten på containermarkedet og med den politiske godkendelse af havneudvidelsen kan vi inden længe igangsætte den planlagte udvidelse af containerterminalen. Med etableringen af selskabet Fredericia Container Terminal sammen med Fredericia Shipping A/S står vi styrket til de kommende års vækst på containere, som flytter sig i retning af vores transportkorridor i takt med udviklingen af havn og dry port”, siger Rune D. Rasmussen, CEO i ADP A/S.

Udlejningsaktiviteten i Taulov Dry Port fortsætter på et højt niveau. I første halvår af 2023 har vi afsluttet byggeriet af Etape II på 61.896 m2 lager- og logistikbyggeri, som er fuldt udlejet. Som følge af en fortsat stor efterspørgsel efter lagerkapacitet i Taulov Dry Port, har vi igangsat opførelsen af Etape III på 97.000 m2 lav-emissions lagerbyggeri, som står færdigt medio 2024.

Vi har i 2023 ligeledes igangsat opførelsen af et 40.000 m2 stort lav-emissions lagerdomicil til A.P. Møller Mærsk. Lageret opføres efter den europæiske BREEAM Excellent standard, og lagerfaciliteten bliver et nøgle asset i Mærsk’ ambitiøse strategi om levering af langvarige og bæredygtige distributions- og lagerløsninger til deres kunder.

”ADP leverer endnu et solidt halvårsresultat, og det dokumenterer, at vi fortsætter udviklingen med historiske vækstrater på ADP-havnene og i Taulov Dry Port. Et første halvår med stigende godsmængder, en ejendomsportefølje i hastig udvikling og omsætningsfremgang betyder, at ADP fortsætter med at levere til gavn for nærområder og ejerkommuner”, siger Christian Herskind, bestyrelsesformand i ADP A/S.

Læs også: Kulturarbejde i global virksomhed resulterer i kønsbalance i ledelsen

Næstformand for bestyrelsen, Borgmester i Fredericia, Steen Wrist, glæder sig over ADP’s flotte halvårsresultat, og siger:
”ADP fortsætter med at levere på et meget højt niveau, og tallene viser, at medarbejderne endnu engang har løbet rigtig stærkt, og at de med stor fleksibilitet får det til at lykkedes samtidig med, at selskabet hele tiden udvikler sine aktiviteter”.

Der forventes et positivt resultat for 2023 lidt under 2022-niveau.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online