Hackere angriber aktører i olie- og gasindustrien

Bitdefender har fået kendskab til to nye spearphishing-angreb, rettet mod forsyningselskaber før dette års OPEC-møde og flere shippingvirksomheder på Filippinerne. Opdagelsen giver et betydeligt indblik i, hvor udspekulerede angrebene i dag er blevet.

Angrebenes omstændigheder giver et indblik i, hvordan hackerne er blevet mere snedige i deres taktikker. PR-foto: Bitdefender. .

24.04.2020

SCM.dk

Den 12. april blev OPEC-landene, Rusland og deres allierede enige om at reducere verdens olieproduktion med 10 procent. Men lidt under to uger før lader det til, at ukendte personer forsøgte at skaffe oplysninger om parterne, beretter Bitdefender.

Den 31. marts blev der ydermere iværksat endnu en spearphishing-kampagne - koordinerede angreb, hvor der blev sendt mails direkte til specifikke olie- og gasselskaber samt enkeltpersoner i blandt andet Malaysia, USA, Iran, Sydafrika, Oman og Tyrkiet.

Kampagnen bestod af en velkonstrueret mail, der udgav sig for at være fra det egyptiske statsstøttede selskab ENPPI, som blandt andet står for on- og offshore olie- og gasprojekter. I mailen indgik et tilbud om at byde på et ægte projekt på vegne af gasselskabet Burullus. Både ENPPI og Burullus er i virkeligheden relateret til det pågældende projekt.

Angreb på basis af virkelige begivenheder
I følge Liviu Arsene, der er sikkerhedsekspert hos Bitdefender, er det en yderst snu måde at konstruere mailen på - både i forhold til emnet og selve indholdet.

“For en person i olie- og gasindustrien lader alt til at stemme overens med virkeligheden, men åbner vedkommende for den vedhæftede information, inficeres enheden med spywaren ‘Agent Tesla’, som samler sensitive data og forskellige typer af legitimationsoplysninger og sender det til hackerne”, siger Liviu Arsene og uddyber:

“At angrebet er blevet rettet mod de specifikke mål på det specifikke tidspunkt, peger på et motiveret ønske om at kende til de involverede landes eller olieselskabers planer i forhold til det historiske OPEC-møde”.

Det andet angreb var også en spearphishing-kampagne, der havde til formål at inficere med spywaren Agent Tesla. Denne kampagne fandt sted mellem den 12. og 14. april og var målrettet en håndfuld shippingselskaber, der har base i Filippinerne. 

Raffinerede hackerangreb
Liviu Arsene mener endvidere, at de to angreb illustrerer, hvordan bagmændene og hackere generelt er blevet mere udspekulerede og beregnende i deres taktikker for at opnå intern information. 

“De to angreb viser, hvor langt hackerne vil gå i forsøget på at skaffe specifikke informationer om deres ofre. I begge tilfælde er kampagnerne så velkonstruerede, at selv en agtpågivende person kan risikere at blive snydt på grund af hackernes brug af virkelige og tidssvarende informationer, relateret direkte til ofrenes brancher”, siger han og fortsætter:

Læs også: Logistikvirksomheder overser sikkerhedstrusler fra malware

“Det lader til, at hvis bagmændene ønsker at stjæle specifikke oplysninger fra et særligt offer, så sætter de sig ind i offerets virkelighed og forsøger at efterligne og udnytte det i deres angreb. Dette gør angrebene endnu mere succesfulde, da der ikke er meget der vækker ofrenes mistanke”.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

12.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-agent, der kan reducere analysetiden med op til 90 procent

12.10.2026SCM.dk

Ny teknologi kan ændre transportbranchen frem mod 2040

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online