Stena Line investerer i 110 terminal-traktorer

Stena Line og Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen har netop indgået en historisk stor aftale. Aftalen indebærer levering af op mod 110 Terberg-terminaltraktorer til Stena Lines lokationer.

"Rammeaftalen med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen er helt i tråd med vores ønske at være en alsidig og effektiv fragtoperatør på alle vores ruter", siger Per Søholt, technical operations manager hos Stena Line. Foto: Terberg Scandinavia..

31.10.2014

SCM.dk

Rederiet Stena Line har indgået en aftale med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen. Aftalen omhandler 110 Terberg-terminaltraktorer, som skal ud til rederiets lokationer i blandt andet Norden, Holland og England.

Aftalen kommer i stand på baggrund af Stena Lines øgede fokus på fragtområdet og på den voksende trafik med containere og løstrailere. Det øgede fokus har nu resulteret i levering af op mod 110 Terberg terminaltraktorer, der skal være med at til at sætte gang i rederiets ambitioner inden for logistik og fragt.

Læs også: Mærsk vil sejle med blomster fra Afrika til Europa

”Rammeaftalen med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen er helt i tråd med vores ønske at være en alsidig og effektiv fragtoperatør på alle vores ruter. Vi gik efter at lease maskinerne ud fra en forholdsvis enkel kalkule: Vi slipper for al risiko ved maskinerne og har styr på vores udgifter per driftstime på forhånd”, siger Per Søholt, technical operations manager hos Stena Line, i en pressemeddelelse.

Som supplement til den nye rammeaftale har Stena Line desuden indgået en flerårig serviceaftale med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen gældende for alle nordiske havneterminaler.

De første terminaltraktorer blev leveret til Stena Lines danske og nordiske havneterminaler i juni. Rammeaftalen mellem de to parter løber frem til 2017.

-KLZ

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

Annonce

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia