Stena Line investerer i 110 terminal-traktorer

Stena Line og Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen har netop indgået en historisk stor aftale. Aftalen indebærer levering af op mod 110 Terberg-terminaltraktorer til Stena Lines lokationer.

"Rammeaftalen med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen er helt i tråd med vores ønske at være en alsidig og effektiv fragtoperatør på alle vores ruter", siger Per Søholt, technical operations manager hos Stena Line. Foto: Terberg Scandinavia..

31.10.2014

SCM.dk

Rederiet Stena Line har indgået en aftale med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen. Aftalen omhandler 110 Terberg-terminaltraktorer, som skal ud til rederiets lokationer i blandt andet Norden, Holland og England.

Aftalen kommer i stand på baggrund af Stena Lines øgede fokus på fragtområdet og på den voksende trafik med containere og løstrailere. Det øgede fokus har nu resulteret i levering af op mod 110 Terberg terminaltraktorer, der skal være med at til at sætte gang i rederiets ambitioner inden for logistik og fragt.

Læs også: Mærsk vil sejle med blomster fra Afrika til Europa

”Rammeaftalen med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen er helt i tråd med vores ønske at være en alsidig og effektiv fragtoperatør på alle vores ruter. Vi gik efter at lease maskinerne ud fra en forholdsvis enkel kalkule: Vi slipper for al risiko ved maskinerne og har styr på vores udgifter per driftstime på forhånd”, siger Per Søholt, technical operations manager hos Stena Line, i en pressemeddelelse.

Som supplement til den nye rammeaftale har Stena Line desuden indgået en flerårig serviceaftale med Terberg Scandinavia/N.C. Nielsen gældende for alle nordiske havneterminaler.

De første terminaltraktorer blev leveret til Stena Lines danske og nordiske havneterminaler i juni. Rammeaftalen mellem de to parter løber frem til 2017.

-KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle