Stigende interesse for de grønnere varebiler

Mens lastbilsalget oplevede fald i tredje kvartal, og varebilsalget holdt et stabilt niveau, viser tallene en fortsat fremgang i eldrevne køretøjer.

“Varebilsalget har haft både frem- og tilbagegang i tredje kvartal, men med en stærk afslutning i september er vi tilfredse med resultatet. Selvom august var udfordrende, har vi formået at holde trit med sidste års niveau. Samtidig ser vi en positiv udvikling i salget af eldrevne varebiler, hvilket giver os et godt udgangspunkt for resten af året,” siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark. Foto: Mobility Denmark

18.10.2024

SCM.dk

Varebilsalget oplevede i tredje kvartal blandede resultater. Efter en positiv start i juli med en vækst på 5,5 procent, blev der i august registreret et fald på 10,3 procent sammenlignet med samme måned sidste år. September afsluttede dog kvartalet med en vækst på 7,3 procent. Samlet set endte varebilsalget for tredje kvartal stabilt på 5.632 enheder, hvilket svarer til præcis samme antal som i samme periode sidste år. Dog er salget af eldrevne varebiler steget med 3,7 procentpoint i løbet af tredje kvartal 2024, hvilket viser en større interesse for de grønnere varebiler.

“Varebilsalget har haft både frem- og tilbagegang i tredje kvartal, men med en stærk afslutning i september er vi tilfredse med resultatet. Selvom august var udfordrende, har vi formået at holde trit med sidste års niveau. Samtidig ser vi en positiv udvikling i salget af eldrevne varebiler, hvilket giver os et godt udgangspunkt for resten af året,” siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.

Tredje kvartal af 2024 har været præget af udsving i antallet af nye lastbiler. I august skete et større fald, særligt grundet et højt udgangspunkt i august 2023, og til trods for et positivt resultat i september, hvor der blev indregistreret 13,1 procent flere lastbiler, endte kvartalet samlet set med et fald på 35,6 procent. Ser man på året indtil nu, er det samlede resultat dog kun 2 procent lavere end sidste år, hvilket viser, at året som helhed stadig er tæt på sidste års niveau. Salget af eldrevne lastbiler er til gengæld steget med 5,3 procentpoint i tredje kvartal i 2024.

“Tredje kvartal har været præget af udsving i lastbilsalget, men er sluttet godt i september. Særligt positivt er det, at de nye lastbiler i højere grad kører på el. Med den nye pulje til grønne lastbiler ser vi frem til ikke kun flere lastbiler på vejene, men også flere af de grønne, som kan bidrage til en mere bæredygtig transportsektor”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.

Tredje kvartal af 2024 ender samlet set på et stabilt niveau. Der blev i alt solgt 5.632 varebiler i løbet af kvartalet, hvilket er på helt samme niveau med tredje kvartal sidste år. På trods af det samme antal solgte varebiler er salget år til dato stadig 15,4 procent højere end samme periode sidste år, med 21.090 indregistrerede varebiler i 2024 mod 18.276 året før. De stærke resultater tidligere på året har været med til at sikre en positiv udvikling gennem 2024.

I tredje kvartal af 2024 er andelen af dieseldrevne varebiler faldet til 75 procent, et fald på 6,8 procentpoint. Elvarebiler har derimod øget deres andel med 3,7 procentpoint til 13,8 procent. Benzin- og plug-in hybridvarebiler har også set små stigninger, mens MHEV og hybridvarebiler har oplevet mindre tilbagegange.

I tredje kvartal af 2024 har der været små ændringer i fordelingen af varebilernes vægtklasser. Andelen af de letteste varebiler (op til 2.500 kilo) er faldet med 2,7 procentpoint og udgør nu 22 procent af markedet. Den mellem-tunge vægtklasse (2.501-3.490 kilo) er fortsat den største og har øget sin andel med 2,9 procentpoint til 54,9 procent. Varebiler i den tungeste klasse (over 3.491 kilo) er stort set uændret med en lille tilbagegang på 0,25 procentpoint og udgør nu 23,2 procent af det samlede salg.

I tredje kvartal af 2024 har lastbilsalget oplevet en blandet udvikling med både fremgang og tilbagegang. I alt blev der solgt 895 lastbiler i løbet af kvartalet mod 1.388 i samme periode sidste, et tilbagefald på 35,6 procent. Trods tilbagegangen ligger salget år til dato kun 2 procent lavere end sidste år. Med i alt 3.812 solgte lastbiler i 2024 mod 3.891 i samme periode sidste år, viser markedet en stabilitet, selvom kvartalet har været præget af et samlet fald.

I tredje kvartal udgjorde diesellastbilerne 87,4 procent af de nyregistrerede lastbiler, hvilket er et fald på 5,5 procentpoint sammenlignet med samme periode sidste år. El-lastbilerne har derimod oplevet en stigning og udgjorde 11,9 procent af salget i kvartalet, en stigning på 5,3 procentpoint i forhold til tredje kvartal 2023.

I tredje kvartal af 2024 fortsatte lastbiler i den tunge vægtklasse (over 24 ton) med at dominere markedet, hvor de udgjorde 61,5 procent af de nyregistrerede lastbiler. Dette er dog et mindre fald på 1,2 procentpoint i forhold til samme periode sidste år, hvilket tyder på en lille tilbagegang i interessen for de tungeste lastbiler. Lastbiler i den mellemtunge vægtklasse (16-24 ton) oplevede også en nedgang og står nu for 22,4 procent af salget, et fald på 2,3 procentpoint. Til gengæld steg andelen af de letteste lastbiler (op til 16 ton) til 16,1 procent, hvilket er en stigning på 3,4 procentpoint sammenlignet med sidste år.

Læs også: Aarhus-borgmester har ingen forklaring på overrumplende Maersk-melding

Tredje kvartal af 2024 har været præget af en betydelig tilbagegang i bussalget, med et fald på 53,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år. I alt blev der solgt 89 busser i løbet af kvartalet, hvilket er 103 færre end sidste år. Til trods for dette tilbagefald er år til dato resultatet stadig positivt. Der er indtil videre indregistreret 440 busser i 2024, hvilket er en stigning på 16,4 procent i forhold til de 378 busser, der blev solgt i samme periode sidste år. Bussalget har således set fremgang tidligere på året, selvom tredje kvartal har været udfordrende.

Kilde: Mobility Denmark & Bilstatistik.dk

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

SCM.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale på fredag

SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

08.06.2026SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

08.06.2026SCM.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

06.06.2026SCM.dk

Fragt-succes årsag til Fjord Lines' opkøb af speditør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online