Stigning af tomme lager-m2 på grund af nybyggeri

På lidt over et år er antallet af ledige lokaler til lager, logistik og produktion steget fra under en million kvadratmeter til halvanden million. Det viser nye tal fra Ejendomstorvet.dk. Årsagen til den kraftige stigning er omfattende nybyggeri, men efterspørgslen på lokaler er stadig stor, og tomgangen er historisk lav, påpeger to store erhvervsmæglere.

”Umiddelbart kan det se skidt ud, men stigningen skal ses i lyset af, at den samlede bygningsbestand i samme periode er vokset med 1,6 millioner kvadratmeter. Når udbuddet ”kun” er vokset med rundt regnet en halv million kvadratmeter, betyder det altså, at virksomhederne har kunnet bruge 1,1 million ekstra kvadratmeter. I procent af den samlede bygningsmasse er udbuddet vokset fra 1,3 procent til 1,9 procent, og det er stadig lavere end i 2007, lige før finanskrisen ramte landet”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk. Foto: Ejendomstorvet.dk

29.12.2023

SCM.dk

På fem kvartaler er antallet af udbudte eller tomme kvadratmeter til lager, logistik og produktion steget med 50 procent – fra lige under en million kvadratmeter til 1,5 millioner kvadratmeter. Det viser nye tal fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler.

”Umiddelbart kan det se skidt ud, men stigningen skal ses i lyset af, at den samlede bygningsbestand i samme periode er vokset med 1,6 millioner kvadratmeter. Når udbuddet ”kun” er vokset med rundt regnet en halv million kvadratmeter, betyder det altså, at virksomhederne har kunnet bruge 1,1 million ekstra kvadratmeter. I procent af den samlede bygningsmasse er udbuddet vokset fra 1,3 procent til 1,9 procent, og det er stadig lavere end i 2007, lige før finanskrisen ramte landet”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk.

Portalen bliver drevet på foreningsbasis af erhvervsmæglerne i Danmark uden krav om overskud – ligesom "søsterportalen" Boligsiden.dk. På landsplan er lige knap 10.200 erhvervslejemål og ejendomme aktuelt udbudt via Ejendomstorvet.dk, heraf 1.372 lagerbygninger, logistikejendomme, fabrikshaller og værksteder, fordelt over hele Danmark.

To store erhvervsmæglere er godt tilfredse med nybyggeriet af lokaler til lager, logistik og produktion. Da finanskrisen satte ind, måtte masser af virksomheder lukke eller indskrænke, og tomgangen blev på få år tredoblet til 6 procent i 2011-12. Dét afskrækkede flere år frem virksomheder og investorer fra at bygge nyt i større målestok. Men efterhånden lå finanskrisen og de rungende tomme haller langt tilbage, og der har gennem flere år været rift om lokalerne – blandt andet i kraft af øget nethandel og behov for mere lagerplads efter problemer med de internationale forsyningskæder i kølvandet på coronapandemien.

”Det øgede udbud er på ingen måde bekymrende, men afspejler, at der er blevet bygget rigtigt meget det seneste par år. Især i Trekantområdet, i Storkøbenhavn og for eksempel i Greve og Køge lige syd for København. Der er stadig stor efterspørgsel på lokaler og høj udlejningsaktivitet, selv om det ikke går helt lige så stærkt som i 2021 og 2022. Udbuddet ligger fortsat på et historisk lavt niveau, og virksomhederne har ikke så forfærdeligt meget at vælge imellem”, påpeger Robin Rich, analysechef i Newsec Advisory.

”Vi har stadig god udlejningsaktivitet, og det øgede udbud af lokaler skyldes næppe kun nybyggeriet. Den store efterspørgsel har gjort det muligt at udleje ældre ejendomme samt lokaler på sekundære beliggenheder. Derfor bliver de nu markedsført igen, selv om ejerne måske havde opgivet at finde lejere og havde taget lokalerne af markedet.  De seneste 6-9 måneder har vi set øget interesse for lokaler 10-20 km væk fra motorvejene. Før var den slags beliggenheder ikke så interessante, men nogle transportvirksomheder har presset økonomi og lægger derfor vægt på, hvad de kan spare i leje”, siger Dragana Marina, analysechef i CBRE.

I øjeblikket har Danmark næsten 78 millioner kvadratmeter lokaler til lager, logistik samt produktion og værksteder. Godt 63 procent ligger i Jylland – især i Sydjylland inklusive Trekantområdet med godt 15,3 millioner kvadratmeter eller en femtedel af landets samlede lagerareal. Østjylland har 13,4 millioner eller godt en sjettedel, mens Vestjylland og Nordjylland begge har lidt over 10 millioner kvadratmeter.

Læs også: Dansk virksomhed får nyt kæmpe automatiseret lager

Ejendomstorvet.dk har Danmarks største udvalg af erhvervslokaler til udlejning og ejendomme til salg i alle kategorier. Dataene kommer fra knap 300 medlemmer/annoncører, herunder næsten alle landets erhvervsmæglere samt pensionskasser, ejendomsselskaber og administratorer. Ejendomstorvet.dk har mere end 200.000 besøgende hver måned, og i 2022 var portalen med til at formidle over 3.300 transaktioner til en værdi af 10,6 milliarder kroner fordelt på indgåede lejeaftaler og solgte ejendomme. 

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

22.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Liebherr opfører et nyt logistikcenter – SSI SCHÄFER står for leveringen af intralogistikløsningen

21.08.2025SCM.dk

Brødrene Dahl investerer i nyt logistiksystem for at nedbringe fejlleverancer

21.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

20.08.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber vokser markant og skaber over 40 nye jobs i Danmark

20.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Peterstaler Mineralquellen investerer i fuldautomatisk kanallager fra SSI SCHÄFER

18.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

18.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Den ultimative rejse fra manuel til automatiseret lagerdrift

17.08.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Fra automatisering til agilitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

26.08.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense, Claus Bergs Gade 7, 5000 Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

26.08.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K