Stor international aktør udvider sit lager på Aalborg havn

Der er rykket en ny beboer ind på stykgodshavnen i Aalborg. Scandinavian Medical Solutions har underskrevet en lejeaftale på nye lagerfaciliteter, som skal være med til at understøtte flere års positiv udvikling hos den hastigt voksende medicovirksomhed.

Jens Hvid Paulsen (tv) og Jens Krohn (th), Scandinavian Medical Solutions. Foto: Port of Aalborg

27.02.2024

SCM.dk

Der er fart på hos Scandinavian Medical Solutions, som køber, sælger og udlejer brugt billeddiagnostisk udstyr til kunder overalt i hele verden. Virksomheden blev stiftet i 2018 og er siden vækstet til en stor international aktør med godt 30 medarbejdere.

Nu har den positive vækst øget behovet for plads. Port of Aalborg og Scandinavian Medical Solutions har derfor indgået en aftale om leje af lager på stykgodshavnen i Aalborg. 

”Vi har i længere tid været på jagt efter egnede lagerfaciliteter til vores mobile enheder og modularer. Det er vores flytbare scanningsklinikker, der er klar til at rykke ud, når vores kunder har behov for ekstra scanningskapacitet. Enhederne bliver transporteret med lastbil, så de nemt kan transporteres rundt i store dele af verden. Men når de ikke er i brug, skal de løbende klargøres og vedligeholdes, og det skal helst ske i tørvejr. Det behov får vi opfyldt med de to nye pakhuse”, fortæller CEO, Jens Hvid Paulsen.

Scandinavian Medical Solutions har kunder i hele verden, og tidligere på året rykkede stifteren af virksomheden, Jens Krohn, til USA, hvor han skal stå for opbygningen af det amerikanske datterselskab. Hovedkontoret er fortsat på ”Gassen” i Aalborg, som ligger blot et stenkast fra pakhusene.

”Vores krav til de nye lagerfaciliter var, at de kunne rumme vores store udstyr, og så skulle de være tæt på vores kontor. Det har vi fundet med lageret i stykgodsområdet, der ligger lige på den anden side af vejen”, forklarer Jens Hvid Paulsen.

Scandinavian Medical Solutions er ikke de eneste, der har brug for flere kvadratmeter. Port of Aalborg råder over mere end 175.000 kvadratmeter lager- og logistikfaciliteter, og efterspørgslen er stor. 

Læs også: Nyt dansk – svensk samarbejde skal fordoble lagerkapacitet

”På grund af den store interesse har vi over de senere år udvidet vores lagerkapacitet markant. Senest med 10.000 kvadratmeter sidste år. Lagerfaciliteter anvendes i dag af vidt forskellige virksomheder til vidt forskellige formål. Glædeligvis er de dog alle med til at supportere virksomhedernes vækst og forretning, ligesom tilfældet er for Scandinavian Medical Solutions”, lyder det fra Jeppe Faber, Senior Commercial Manager, Real Estate, Port of Aalborg.

Scandinavian Medical Solutions rykkede ind i de nye faciliteter i januar.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog expands pallet ASRS portfolio with the AgileStore 4-way shuttle for flexible, high density pallet storage

01.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Sådan forebygger du arbejdsrelaterede skader ved manuel håndtering af gods

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

20.05.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

BITO - 25 år i Norden med lagerløsninger der holder, og partnerskaber der varer ved

14.05.2026SCM.dk

PostNord TPL overtager driften af Amazons nordiske lager

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia