Store omkostninger skader leverandørsamarbejde

Globalisering. For store industrivirksomheder er omkostningerne fortsat den vigtigste faktor, når de vælger...

07.12.2010

SCM.dk

Globalisering. For store industrivirksomheder er omkostningerne fortsat den vigtigste faktor, når de vælger leverandører og optimerer globale forsyningskæder. I en ny undersøgelse fra KPMG peger mange dog på, at dette i de seneste år har skadet forholdet til leverandørerne. Til gengæld har mange fået en bedre forståelse for risici, og det peger mod udviklingen af nye, værdiskabende relationer.
Undersøgelsen Global Manufacturing Outlook er gennemført blandt ca. 200 erhvervsledere fra nogle af verdens førende industrivirksomheder for at afdække, hvordan den økonomiske krise og usikkerhed i markederne har påvirket virksomhedernes værdikæde og leverandørrelationer.
Omkostningerne vejer tungest blandt de 66 procent af virksomhederne, når de vælger leverandører, men samtidig anfører 63 procent, at de er enige i, at der er behov for støre fokus på ikke-finansielle faktorer. 38 procent mener, at et ensidigt fokus på omkostningerne har skadet forholdet til leverandører.
”For mange virksomheder har det været nødvendigt at reducere omkostningerne og foretage justeringer, men det er bekymrende, at næsten 40 procent af virksomhederne peger på, at dette fokus har skadet forholdet til leverandører og samarbejdspartnere”, siger Henrik Kronborg Iversen, som er direktør i revisions- og rådgivningsfirmaet KPMG.
”Undersøgelsen peger dog også på, at vi nu vil se, at en række virksomheder anlægger et mere strategisk sigte”, tilføjer han.
53 procent af virksomhederne forventer at indgå mere langvarige kontrakter med færre leverandører. Omkostninger er stadig en væsentlig faktor, men over halvdelen af virksomhederne planlægger et tættere samarbejde med leverandører om produktudvikling, research og omkostningsreduktion. Samtidig bliver andre forhold som risikostyring, fleksibilitet, og leveringssikkerhed vigtigere i forsyningskæden. - PJ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online