Store shippingselskaber går med på Maersks blockchain-platform

De to containergiganter CMA CGM og MSC har annonceret, at de tilslutter sig TradeLens, som er A.P. Møller – Maersks blockchainbaserede shippingplatform. ”Virkelig vigtigt”, lyder det fra selskabet om de to rivalers indtræden.

CMA CGM er sammen med MSC gået med på den Maerskejede, blockchainbaserede shippingplatform TradeLens..

11.06.2019

SCM.dk

Det er verdens næst- og tredjestørste rederi (efter Maersk selv), schweiziske Mediterranean Shipping Company (MSC) og franske CMA CGM, der nu træder ind på platformen. Det betyder ifølge Maersk at data fra næsten halvdelen af verdenshavenes containertrafik vil være at finde på TradeLens, hvilket det danske rederi kalder ’et markant boost af visionen om større tillid, transparens og samarbejde på tværs af supply chains for at styrke globale handel’.

Selvom TradeLens er et selvstændigt selskab, så er det stadig ejet af Maersk og IBM, og derfor sætter man også stor pris på, at de to Maersk-rivaler et gået med i samarbejdet, der nu tæller over 100 deltagere.

”Det er vigtigt og viser, at vi er på rette vej. Vi lancerede vores første version i december, og siden da er økosystemet fortsat med at vokse. Men det er virkelig vigtigt, at to megarederier kan se værdien i Tradelens, for det styrker platformen og understreger dens neutralitet”, siger adm. direktør for Tradelens, Michael White, til Børsen.

Der skal (endnu) flere med
Fra Maersks side ser man også tilføjelsen som vigtig, da den er nødvendig, hvis løsningen skal fortsætte udviklingen.

”Det er en platform, som kun er rigtig interessant, når alle er med. Det mest kritiske er at få så mange rederier med som muligt. Nu har vi 11, men vi mangler fortsat nogle af de store. Hvis vi får en eller to af dem, kommer resten”, siger topchef Søren Skou til Børsen.

”Selvom deltagelse fra shippingselskabernes side er essentiel, så er det vigtigt at notere sig, at Tradelens-platformen bygger på deltagelse fra hele supply chain-økosystemet”, supplerer CCO Vincent Clerc.

Læs også: Projekt skal afdække maritime virksomheders blockchain-potentiale

Med CMA CGM og MSC som ganske markante navne som nye trækplastre, håber Tradelens at man kan få nogle af de andre rederier, der tidligere har afvist at deltage, til at genoverveje deres position.

”Vi er i dialog med andre rederier, og det er naturligt, at vi håber, at de vil give Tradelens en ny chance”, siger Michael White til Børsen.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

SCM.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for virksomheders klimaindsats

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Universal Robots A/S
Webinar
Gen 7: The robotics platform built for AI

Hosted by Jake Hall on October 28, this webinar shows how Gen 7 enables AI-driven manufacturing at enterprise scale.

Dato

28.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online