SuperGros og SuperBest etablerer fælles kategoriorganisation

Pr. 1. september 2012 etablerer SuperGros en fuld kategoriorganisation sammen med SuperBest, der fremadrettet skal sætte sortimentet i SuperBest samt forhandle og mønstre markedsføringen til supermarkedskæden.

Foto: SuperGros.

27.08.2012

SCM.dk

I løbet af efteråret 2012 bliver sortimentsbeslutningen fra supermarkedskæderne SPAR og KIWI minipris også overført til den nye kategoriorganisation, mens de to kæder fortsætter med at forhandle markedsføringsaftaler og mønstre deres egen markedsføring.

”Formålet med organisationsændringen er at give købmændene nogle flere muskler ved at forstærke den fælles indsats. Derved kommer vi til at stå stærkere i konkurrencen", siger Per Thau, der er indkøbs- og kategoridirektør i SuperGros.

Den nye kategoriorganisation skal arbejde som et tværfagligt team og tage ejerskab af kategoriens performance samt afbalancere beslutninger på tværs af hensyn til markedsandel, omsætning, indtjening, trafik, logistik og implementering.

SuperGros a/s er grossist til dagligvaremarkedet samt kiosk- og conveniencemarkedet. De primære forretningsområder er indkøb og logistik.

- JKK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

08.10.2026SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

22.09.2026SCM.dk

Disruption er blevet hverdag for indkøberen

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle