SuperGros og SuperBest etablerer fælles kategoriorganisation

Pr. 1. september 2012 etablerer SuperGros en fuld kategoriorganisation sammen med SuperBest, der fremadrettet skal sætte sortimentet i SuperBest samt forhandle og mønstre markedsføringen til supermarkedskæden.

Foto: SuperGros.

27.08.2012

SCM.dk

I løbet af efteråret 2012 bliver sortimentsbeslutningen fra supermarkedskæderne SPAR og KIWI minipris også overført til den nye kategoriorganisation, mens de to kæder fortsætter med at forhandle markedsføringsaftaler og mønstre deres egen markedsføring.

”Formålet med organisationsændringen er at give købmændene nogle flere muskler ved at forstærke den fælles indsats. Derved kommer vi til at stå stærkere i konkurrencen", siger Per Thau, der er indkøbs- og kategoridirektør i SuperGros.

Den nye kategoriorganisation skal arbejde som et tværfagligt team og tage ejerskab af kategoriens performance samt afbalancere beslutninger på tværs af hensyn til markedsandel, omsætning, indtjening, trafik, logistik og implementering.

SuperGros a/s er grossist til dagligvaremarkedet samt kiosk- og conveniencemarkedet. De primære forretningsområder er indkøb og logistik.

- JKK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Vejtransport er afgørende i EU’s militære oprustning

24.11.2025SCM.dk

Resiliens: Myndigheder og dagligvarehandel samarbejder om at styrke danskernes hjemmeberedskab

21.11.2025SCM.dk

Flere batterityper bliver omfattet af skærpet EU-producentansvar

20.11.2025SCM.dk

Nyt projekt skal styrke ansvar for produkters livscyklus

14.11.2025SCM.dk

Flere danskere prepper efter dronehændelser og betalingsnedbrud

13.11.2025BEWO ApS

Sponseret

ESG er dødt – hvad gør vi nu?

13.11.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Skærpet fokus på sikkerhed i forsyningskæden

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle