Swatch-CEO: ”Latterligt at vi skal forsyne konkurrenterne”

Urproducenten Swatch ønsker at skære ned på antallet af de vitale urdele, som firmaet på grund af et regeringsgodkendt monopol er forpligtet til at levere til konkurrenter.

22.04.2013

SCM.dk

Den schweiziske urproducent Swatch har ifølge Wall Street Journal anmodet den nationale konkurrencemyndighed om tilladelse til at reducere antallet af urdele, som firmaet sælger til sine konkurrenter.

Baggrunden er, at Swatch igennem længere tid har solgt interne urdele såsom fjedre, motorer og andre anordninger til andre urfirmaer som en del af et regeringsgodkendt monopol.

”Vi er i en latterlig situation, der svarer til, at BMW skulle forsyne alle Audi og Mercedes’ motorer med komponenter”, siger Nick Hayek, CEO i Swatch og fortsætter:  

”I ingen anden industri har du ét firma, der forsyner de direkte konkurrenter med alle vitale dele”.     

Konkurrenterne skummer fløden
Swatch store værdi for konkurrenterne ligger i, at urdelene er ”swiss-made”. Nick Hayek mener, at firmaet subsidierer konkurrencen ved at bære byrden med hensyn til forskning, udvikling og produktionsomkostninger, mens konkurrenterne skummer fløden ved at slippe med at fokusere på marketing.

I 2011 fik Swatch de schweiziske myndigheders tilladelse til en midlertidig reduktion i forsyningen af dele, hvilket omgående førte til et modsvar fra konkurrenterne. Et sagsanlæg fra ni konkurrerende firmaer blev dog i sidste ende afvist, skriver apics.org.

Swatch Group står blandt andet bag urmærker som Omega, Longines og Certina.

- JKK    

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.03.2026SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

30.03.2026SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Kommunale gebyrer på emballage skaber usikkerhed

SCM.dk

Brændstofskrise: Den europæiske transportorganisation kræver akut EU-handling

09.03.2026SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online