Swatch-CEO: ”Latterligt at vi skal forsyne konkurrenterne”

Urproducenten Swatch ønsker at skære ned på antallet af de vitale urdele, som firmaet på grund af et regeringsgodkendt monopol er forpligtet til at levere til konkurrenter.

22.04.2013

SCM.dk

Den schweiziske urproducent Swatch har ifølge Wall Street Journal anmodet den nationale konkurrencemyndighed om tilladelse til at reducere antallet af urdele, som firmaet sælger til sine konkurrenter.

Baggrunden er, at Swatch igennem længere tid har solgt interne urdele såsom fjedre, motorer og andre anordninger til andre urfirmaer som en del af et regeringsgodkendt monopol.

”Vi er i en latterlig situation, der svarer til, at BMW skulle forsyne alle Audi og Mercedes’ motorer med komponenter”, siger Nick Hayek, CEO i Swatch og fortsætter:  

”I ingen anden industri har du ét firma, der forsyner de direkte konkurrenter med alle vitale dele”.     

Konkurrenterne skummer fløden
Swatch store værdi for konkurrenterne ligger i, at urdelene er ”swiss-made”. Nick Hayek mener, at firmaet subsidierer konkurrencen ved at bære byrden med hensyn til forskning, udvikling og produktionsomkostninger, mens konkurrenterne skummer fløden ved at slippe med at fokusere på marketing.

I 2011 fik Swatch de schweiziske myndigheders tilladelse til en midlertidig reduktion i forsyningen af dele, hvilket omgående førte til et modsvar fra konkurrenterne. Et sagsanlæg fra ni konkurrerende firmaer blev dog i sidste ende afvist, skriver apics.org.

Swatch Group står blandt andet bag urmærker som Omega, Longines og Certina.

- JKK    

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle