Toms høster store gevinster ved at samle ingrediensindkøb

Hos Toms Gruppen A/S har man opnået betydelige besparelser på mandetimer og budgetter ved at samle indkøbet af 50 ingredienser hos én leverandør. Samtidig kan koncernindkøbsfunktionen nu fokusere på strategiske råvarer.

Med en årlig produktion, der bl.a. omfatter over 15.000 tons chokolade, er Toms blandt Nordens største konfektureproducenter, og råvareforbruget er i sagens natur enormt. Foto: Toms. .

02.04.2013

SCM.dk

En håndfuld af de leverandører, der forsynede Toms med "perifere ingredienser" som for eksempel kondenseret mælk og diverse tilsætningsstoffer, blev inviteret til at give tilbud på at overtage hele leverancen. Foto: Toms. .

Med en årlig produktion, der blandt andet omfatter over 15.000 tons chokolade, er Toms blandt Nordens største konfektureproducenter, og råvareforbruget er i sagens natur enormt. Indkøbsafdelingen oplevede et uforholdsmæssigt stort tidsforbrug på perifere ingredienser og har derfor – gennem et såkaldt Single Sourcing Programme (SSP) – valgt at samle indkøb og logistisk håndtering af 50 artikler, der udgør en begrænset del af den samlede volumen.

 ”Vi er eksperter i at indkøbe de cirka 100 kerneråvarer, som tegner sig for langt størstedelen af budgettet. Det drejer sig eksempelvis om kakaobønner, sukker, mandler og nødder. Uforholdsmæssig megen tid blev brugt på forhandlinger og anden kontakt med de ti leverandører, som forsynede os med de resterende 50 ingredienser som for eksempel kondenseret mælk og diverse tilsætningsstoffer. Derfor inviterede vi en håndfuld af dem til at give tilbud på at overtage hele leverancen”, forklarer Andreas Hansen, der er Group Purchasing and Sourcing Manager hos Toms.

Sparer både tid og penge
Ifølge Andreas Hansen kunne tre af de inviterede leverandører tilbyde samtlige 50 varer. Efter at have vurderet disse op mod hinanden faldt valget på Procudan A/S, der specialiserer sig i supply-chain-management-løsninger til den skandinaviske levnedsmiddel- og pharmaindustri.

”Vores forventning var først og fremmest at spare tid og dermed frigøre ressourcer til opgaver af større økonomisk betydning samt at spare penge på at overlade indkøbet af perifere produkter til andre med større erfaring og volumen. Begge dele er lykkedes”, konstaterer han.

Desuden lægger indkøbschefen vægt på, at det har medført tidsbesparelser i forbindelse med daglige, operationelle indkøb i produktionen at nøjes med én leverandør i stedet for ti, ligesom der spares fragtomkostninger ved at få produkterne udsendt samlet fra lager.

”Her passer det fint, at Procudan er fysisk repræsenteret i Danmark og Sverige, hvor hoveddelen af vores produktion foregår. Endelig er det væsentligt for kvalitetsafdelingen, at al kvalitets- og CSR-dokumentation relateret til de 50 ingredienser er samlet hos Procudan”, fortæller indkøbschefen.

Konkurrenter som underleverandører
Kun én ting har ikke været helt som forventet.

”Vi har haft lidt urealistiske forventninger til, hvor mange ingredienser der uden videre kunne erstattes. I nogle tilfælde har det i praksis været for dyrt og omstændeligt at få alternativer godkendt af vores produktion og kvalitetsafdeling, og vi har da holdt fast i de gamle. Her har det dog fungeret fint, at de hidtidige leverandører er blevet underleverandører hos Procudan, så vi kan nøjes med at handle ét sted”, siger Andreas Hansen.

Faktisk har det intensiverede samarbejde med Toms Gruppen lagt fundamentet til et helt nyt forretningskoncept hos Procudan.

Om Procudan

Procudan leverer supply-chain-management-løsninger til blandt andet levnedsmiddel- og pharma-industrien i hele Skandinavien – med ingredienser og kundetilpassede emballager som kernekompetencer.

Virksomheden, der er etableret i 1901 og har afdelinger i Danmark og Sverige, har specialiseret sig i at tilføre værdi til kundernes forsyningskæder gennem Single Point Sourcing.
Kilde: www.procudan.com

”At tilføre værdi til vores kunders forsyningskæder har i mange år været Procudans mission. Opgaven hos Toms viste, at der kan være store gevinster at hente for virksomheder, der tør tænke i nye baner. Vi lancerede derfor Procudan Single Point Sourcing, som handler om at tilføre ressourcer og frigøre potentiale hos vores kunder ved at udnytte synergi omkring eksempelvis indkøb, logistik- og lagerløsninger, produktoptimering, risikostyring og ikke mindst kvalitetssikring”, siger markedsdirektør Morten K. Andreasen fra Procudan.

Han påpeger, at kunden bibeholder det overordnede ansvar for de berørte produkter og overdragede opgaver, og at kundens overblik sikres gennem teknologi og løbende dialog.

”Løsninger som den, Toms har implementeret, indebærer et meget stort potentiale for at opnå merværdi uden at løbe forretningsmæssige risici. Det får flere og flere virksomheder øjnene op for, siger markedsdirektøren.

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense