Udflytning af arbejdspladser flader ud

Outsourcingen af danske arbejdspladser er ved at løje af, indikerer nye tal fra Danmarks Statistik.

14.12.2012

SCM.dk

Den markante udflytning af danske arbejdspladser til lande med et lavere lønniveau er bremset op.

Det antyder tal fra Danmarks Statistik og erfaringer fra flere danske virksomheder, skriver Jyllands-Posten.

”Vi har talt med mange virksomheder, og mit indtryk er, at udflytningen af arbejdspladser flader ud. Jeg tror, at der kommer flere arbejdspladser tilbage til Europa og nogle helt tilbage til Danmark”, siger Jan Stentoft Arlbjørn, professor ved Syddansk Universitet til avisen.

Ifølge opgørelsen fra Danmarks Statistik outsourcede hver femte virksomhed opgaver til udlandet fra 2009-2011, hvilket er færre end i perioden 2001-2006.  

Det er især industri- og transportsektoren, der flytter lidt færre opgaver ud af landet.

”Mange virksomheder rykkede ud under den økonomiske optur, fordi de ikke kunne finde arbejdskraft herhjemme, og samtidig var lønningerne betydeligt billigere i Asien. Men nu går det op for mange, at lønudgifter ikke er det vigtigste”, siger Jan Stentoft Arlbjørn til Jyllands-Posten.

Det er oftest dyrere transport, dårligere kvalitet og usikkerhed om leveringstider, der formindsker gevinsten ved det lavere lønniveau i udlandet.   

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online