Udvandet due diligence-lov vedtaget i sidste øjeblik

Kernen i forslaget er bevaret, men der skulle hugges mange hæle for at få lovgivning igennem om, at virksomheder tager ansvar for menneskerettigheds- og miljøforhold i deres værdikæder.

22.03.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, SCM.dk

Efter et massivt drama i EU-rådet er det nu så godt som helt sikkert, at EU har lovgivning, der kræver, at virksomhederne håndterer deres negative indvirkninger på menneskerettigheder og miljø og på tværs af deres forsyningskæder

Resultatet af dramaet, hvor tre store EU-stater kort før den planlagte godkendele trak sin støtte til forslaget til Corporate Sustainability Due Diligence Directiv (CSDDD), som ellers var forhandlet på plads før årsskiftet, er en mindre omfattende lovgivning for færre virksomheder. 

De sidste ændringer

De ændringer, som til sidst fik forslaget vedtaget i EU-rådet, er: 

  • Tærsklerne for hvem, der er omfattet af den nye lovgivning, blev hævet til 1.000 ansatte, en stigning fra 500, og til virksomheder med en omsætning på over 450 millioner Euro en stigning fra 150 millioner Euro. De nye tærskler vil reducere antallet af virksomheder, der er omfattet af CSDDD, med ca. to tredjedele. 
  • Lavere tærskler for virksomheder i højrisikosektorer blev også fjernet. Dog sikrede man mulighed for, at dette senere kan blive taget op til fornyet overvejelse.
  • Længere implementeringsfase, så indfasningen af lovgivningen først sker fuldt ud for alle omfattede virksomheder fem år efter ikrafttrædelsen, og 
  • Produktbortskaffelsesaktiviteter blev undtaget fra lovens anvendelsesområde 
  • Fjernelse af kravet om at virksomhederne skal fremme gennemførelsen af klimaomstillingsplaner gennem etablering af finansielle incitamenter.

Direktivet vil dog stadig placere et tydeligt og juridisk bindende ansvar på de omfattede virksomheder om at identificere, vurdere, forebygge, afbøde, håndtere og afhjælpe indvirkninger på mennesker og planeten – lige fra børnearbejde og slaveri til forurening og emissioner, skovrydning og skader på økosystemer – i deres forsyningskæde og visse downstream-aktiviteter såsom distribution og genanvendelse.

Kernen er intakt

Som Bart Devos, vice president i verdens største samarbejdsorgansation for virksomheder om ansvarlige værdikæder, The Responsible Business Alliance, skriver på LinkedIn, så er det tydeligt, at kernen i den unikke lovgivning er bevaret: 

  • CSDDD vil klart og detaljeret regulere, hvordan de største virksomheder bedriver due diligence på bæredygtighed i værdi-og leverandørkæder, med krav om due diligence baseret på eksisterende internationale due diligence standarder. 
  • CSDDD gør virksomhederne juridisk ansvarlige for de indvirkninger, de har.   

Glad med en bismag af lettet

Reaktionerne på vedtagelsen peger mere i retning af lettelse and tilfredshed. 

F.eks. skriver Andreas Rasche, professor ved Copenhagen Business School, på LinkedIn: 

“En god dag for Europa, en god dag for menneske- og miljørettigheder og også en god dag for europæiske virksomheder, som endelig kan stole på et ”level playing field” for due diligence i værdikæder. Et politisk teater af Shakespearianske dimensioner slutter her. Selvfølgelig løser due diligence ikke på magisk vis alle problemer og direktivet er betydeligt udvandet, men det er det første vigtige skridt mod at regulere og styre globale værdikæder i mere bæredygtig og retfærdig retning baseret på bindende lovgivning.” 

Ud fra kommentarerne til dette opslag kan man dog også konstatere, at flere af hans følgere synes, at der er betalt en høj pris for at få direktivet vedtaget, når man ser på de ændringer der er foretaget i de sidste hastige forhandlinger.

Det skulle være nu

Men hastværket er på ingen måde uberettiget. For rfter afstemningen i EU-rådet d. 15. marts skulle direktivet  tilbage til henholdsvis EU-parlamentets retsudvalg og plenarforsamling til endelig godkendelse. 

Retsudvalget klarede den opgave tirsdag, hvor det blev vedtaget med stemmerne 20-4, og den nye lovgivning går nu videre til en fuld afstemning på plenarmødet i Parlamentet i april. Den måneds møder er de sidste i det nuværende parlament. Herefter skal der være valg og sammensættes en ny EU-kommission, som i øjeblikket forventes at være mindre velvilligt indstillet over for lovgivning om virksomhedsansvar. 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Denne artikel er del af et tema:

Tema: ESG i forsyningskæden

Det er ikke kedeligt at arbejde med forsyningskæden i disse år. Pandemier, naturkatastrofer, grundstødning i Suezkanalen, angreb på skibstrafik i Det Røde Hav, krige i Ukraine , Gaza og følge Uppsala Conflict Data Program 180 andre steder i verden, prissvingninger og inflation, klimaændringer og opbrud i de globale forsyningskæder præget af re-, near- og friendshoring er eksempler på store megatendenser og hændelser, der udfordrer alle virksomheder og ikke mindst ledere med ansvar for forsyningskæder.

En af de seneste tilføjelser til køen af udfordringer er den grønne omstilling og ESG-agendaen. Den bliver grundlæggende drevet af behov for at drive forretning på ansvarlig vis, så virksomheder tænker hensyn til miljø, klima, sociale forhold og god ledelsesskik med i deres strategi og praksis. ESG er en forkortelse for ’environmental, social og governance’.

Relateret indhold

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

09.06.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bliver din supply chain et forretningsaktiv

06.06.2025SCM.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

03.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

10 Motivationsfaktorer i dit automatiseringsprojekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online