Undersøgelse: Coronakrisen kan permanent ændre forsyningskæder verden over

En ny undersøgelse afslører, at internationale forsyningskæder har skulle tilpasse og ændre aktiviteterne for at efterkomme de konsekvenser, coronakrisen har medført.

I undersøgelsen oplyses det blandt andet, at flere virksomheder har måtte betale mere for varer og tjenester..

04.08.2020

SCM.dk

Coronakrisen har for alvor skabt forstyrrelser, der kan lede til permanente ændringer i globale forsyningskæder, som virksomheder forsøger at tilpasse sig nedlukningerne verden over. Det kan en nylig undersøgelse af den britiske organisation Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) konkludere.

Undersøgelsen blev udarbejdet i juni måned blandt SCM-managere, der blev adspurgt omkring nedlukningerne og pandemiens effekter på deres respektive virksomheder og regioner.

Den nye virkelighed vil endda fortsætte et godt stykke tid. 46 procent af virksomhederne oplyser, at det vil tage omkring et år eller mere, før forsyningskæderne kommer tilbage til et produktionsniveau på lige fod med det før coronakrisen.

Læs også: Gartner: Sådan får du dine forsyningskæder bedst gennem krisen

Påvirket på flere fronter
Respondenter i undersøgelsen fortalte, hvordan forsyningskæder blev ændret og udviklet som reaktion på nye forbehold samt permanente og midlertidige nedlukninger. Knap 62 procent af respondenterne meddelte blandt andet, at de agter at søge nye eller alternative leverandører som forsøg på at genopbygge deres forsyningskæder.

Ifølge undersøgelsen kan dette have betydelige indvirkninger på international handel, omkring 31 procent oplyser for eksempel, at de vil hjemtage aktiviteter.

Coronakrisen har også påvirket priserne. To tredjelede (67 procent) af globale virksomheder har oplevet at betale mere for varer og tjenester – omkostninger der kan påvirke forbrugerpriserne i fremtiden.

Flere virksomheder har ydermere måtte se nye initiativer lade livet. Særligt bæredygtige tiltag blev sat til side, med 15 procent af forretningerne, der ikke så det muligt at implementere disse i forsyningskæderne.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online