Unilever annullerer palmeoliekontrakter

Unilever har opsagt sine kontrakter med en malaysisk palmeolieproducent og -forhandler på grund af dennes medvirken til skovrydning i Indonesien.

Palmeoliefabrikker findes blandt andet på Sumatra i Indonesien..

07.04.2016

SCM.dk

Dagligvareproducenten Unilever, der blandt andet står bag mærker som Knorr, Becel og Rexona, har valgt at annullere sine sourcingkontrakter med den malaysiske palmeolieproducent og -forhandler IOI Group. Det skriver edie.net.

Læs også: WWF roser Unilever for CO2-strategi

Det sker efter, at den malaysiske producent i sidste uge blev suspenderet af Roundtable on Sustainable Palm Oil, fordi en årelang undersøgelse viste, at gruppen bidrog til skovrydning i West Kalimantan i Indonesien.

Unilever, der betragtes som en af ??verdens største aftagere af palmeolie, skriver således i en erklæring:

"Unilever tager beskyldningerne mod IOI og dens suspension fra RSPO særdeles alvorligt. Vi forventer de højeste standarder fra alle vores leverandører og streng overholdelse af Unilever Sustainable Palm Oil Policy”.

Unilever skriver derfor, at de er i færd med at udfase den malaysiske producent fra sin forsyningskæde og regner med, at den proces vil være gennemført inden for de næste tre måneder.

Unilever har -  sammen med Marks & Spencer (M&S) - allerede indvilget i at source sin palmeolie fra lande og regioner med ambitiøse klima- og skovbrugsinitiativer.

Som reaktion på suspensionen har IOI Group nægtet alle de forseelser, som producenten er anklaget for, og er allerede i færd med at appellere afgørelsen.

Læs også: McDonald's lover at stoppe skovrydning i hele sin forsyningskæde

Sammen med 13 andre store mærker, herunder Nestlé og P&G, blev Unilevers palmeoliesourcing-model for nylig gennemgået af Greenpeace. Aktivistgruppen udgav et "scorecard" for palmeolie-rapportering, gennemsigtighed og sourcing. Her blev Unilever rangeret som ”anstændig” med plads til at forbedring. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.03.2026SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

30.03.2026SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Kommunale gebyrer på emballage skaber usikkerhed

SCM.dk

Brændstofskrise: Den europæiske transportorganisation kræver akut EU-handling

09.03.2026SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

06.03.2026SCM.dk

Lille århusiansk fødevareproducent er for alvor kommet på danmarkskortet

03.03.2026SCM.dk

Plastindustrien advarer mod politisk favorisering af glasemballage

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online