UPS annoncerer nye bæredygtighedsmål

Hos UPS-koncernen kunne man i går annoncere nye bæredygtighedsmål, der skal opfyldes inden 2025. Her er fokus på alternative køretøjer, brændstof og vedvarende energi.

Inden 2025 skal hver fjerde køretøj hos UPS bruge alternative brændstoffer frem for benzin eller diesel. Foto: UPS.

28.06.2017

SCM.dk

I går kunne den amerikanske pakkepostgigant UPS annoncere nye bæredygtighedsmål, der blandt andet skal sørge for, at koncernen får tilføjet flere avancerede køretøjer med alternative brændstoffer og samtidig øger sit forbrug af vedvarende energikilder.

Læs også: UPS tester leveringsdroner i USA

De nye mål, der er tilgængelige i koncernens 2016 Corporate Sustainability Report, understøtter UPS’s engagement i at reducere sine drivhusgasemissioner fra globale operationer med 12 procent i 2025:

”Grundet vores størrelse og omfang ved vi, at vores forpligtelser kan forme markeder, fremme teknologier og være katalysatorer for investeringer i infrastruktur”, siger adm. direktør for UPS, David Abney, og fortsætter:

”Vi er afhængige af opfindsomheden hos vores medarbejdere, leverandører og teknologipartnere, så de kan hjælpe os med at nå vores mål, der kan være med til at forandre shippingindustrien”.

Ambitiøse mål for fremtiden
I forbindelse med de nye bæredygtighedsmål har UPS en ambition om, at 25 procent af den elektricitet, koncernen forbruger, skal komme fra vedvarende energikilder inden 2025. Til sammenligning var tallet i 2016 kun 0,2 procent.

Derudover planlægger man, at hver fjerde nye køretøj skal køre på alternativt brændstof eller være et teknologisk avanceret køretøj. I 2016 var tallet 16 procent.

Samtidig skal 40 procent af alt brændstof være fra andre kilder end benzin og diesel. Her var tallet 19,6 procent sidste år.

UPS’s bæredygtighedsmål indebærer et fremtidigt intelligent logistiknetværk af avancerede teknologiske køretøjer og faciliteter drevet af forskellige, bæredygtige energikilder, herunder vedvarende naturgas og hydrogen med flere.

Læs også: UPS sender elcykler på gaden i USA

Selvom UPS allerede udnytter mange af disse teknologier i sin flåde, er det koncernens mål at øge brugen betydeligt verden over.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

18.08.2025SCM.dk

Onlinehandlen står stærkt trods lav forbrugertillid

15.08.2025SCM.dk

Grossister oplever vækst i svindelindkøb

15.08.2025SCM.dk

Sådan diversificerer tech-virksomheder forsyningskæden

13.08.2025SCM.dk

Ny handelsaftale med USA kan koste danske eksportører dyrt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense