UPS annoncerer nye bæredygtighedsmål

Hos UPS-koncernen kunne man i går annoncere nye bæredygtighedsmål, der skal opfyldes inden 2025. Her er fokus på alternative køretøjer, brændstof og vedvarende energi.

Inden 2025 skal hver fjerde køretøj hos UPS bruge alternative brændstoffer frem for benzin eller diesel. Foto: UPS.

28.06.2017

SCM.dk

I går kunne den amerikanske pakkepostgigant UPS annoncere nye bæredygtighedsmål, der blandt andet skal sørge for, at koncernen får tilføjet flere avancerede køretøjer med alternative brændstoffer og samtidig øger sit forbrug af vedvarende energikilder.

Læs også: UPS tester leveringsdroner i USA

De nye mål, der er tilgængelige i koncernens 2016 Corporate Sustainability Report, understøtter UPS’s engagement i at reducere sine drivhusgasemissioner fra globale operationer med 12 procent i 2025:

”Grundet vores størrelse og omfang ved vi, at vores forpligtelser kan forme markeder, fremme teknologier og være katalysatorer for investeringer i infrastruktur”, siger adm. direktør for UPS, David Abney, og fortsætter:

”Vi er afhængige af opfindsomheden hos vores medarbejdere, leverandører og teknologipartnere, så de kan hjælpe os med at nå vores mål, der kan være med til at forandre shippingindustrien”.

Ambitiøse mål for fremtiden
I forbindelse med de nye bæredygtighedsmål har UPS en ambition om, at 25 procent af den elektricitet, koncernen forbruger, skal komme fra vedvarende energikilder inden 2025. Til sammenligning var tallet i 2016 kun 0,2 procent.

Derudover planlægger man, at hver fjerde nye køretøj skal køre på alternativt brændstof eller være et teknologisk avanceret køretøj. I 2016 var tallet 16 procent.

Samtidig skal 40 procent af alt brændstof være fra andre kilder end benzin og diesel. Her var tallet 19,6 procent sidste år.

UPS’s bæredygtighedsmål indebærer et fremtidigt intelligent logistiknetværk af avancerede teknologiske køretøjer og faciliteter drevet af forskellige, bæredygtige energikilder, herunder vedvarende naturgas og hydrogen med flere.

Læs også: UPS sender elcykler på gaden i USA

Selvom UPS allerede udnytter mange af disse teknologier i sin flåde, er det koncernens mål at øge brugen betydeligt verden over.

- EL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.09.2026SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia