UPS godkendt som droneoperatør

Efter de har modtaget en Part 135-certificering af de amerikanske luftfartsmyndigheder FAA, har UPS nu også udført den første droneleveringsflyvning, hvor de selv fungerede som operatør på WakeMed’s hospitalscampus.

UPS har som den første virksomhed udført en droneleveringsflyvning med Part 135-certificering på WakeMed’s hospital campus. Foto: UPS.

03.10.2019

SCM.dk

Som en del af udvidelsen af sit droneprogram har UPS Flight Forward, der er et datterselskab til UPS, nu modtaget en såkaldt Part 135-certificering af de amerikanske luftfartsmyndigheder FAA. Det giver dem tilladelse til fremover selv at fungere som operatør af droner.

Læs også: UPS tester leveringsdroner i USA

Derfor kunne virksomheden også, som det første selskab i denne uge udføre en droneleveringsflyvning med Part 135-certificering på WakeMed’s hospitalscampus.

”Det her er historieskrivning, og vi er ikke færdige endnu. Vores teknologi åbner døre for UPS og løser problemer på unikke måder for vores kunder. Vi vil snart annoncere nye veje til at udbygge vores infrastruktur, udvide vores services for kunder i sundhedsplejen og bruge droner til nye formål”, siger CEO i UPS, David Abney.

Vil udvide droneservice til andre områder
Droneleveringsflyvningen, der blev foretaget med Matternets quadcopter drone, blev også fløjet som en såkaldt BVLOS-operation, hvilket også er første gang, at den amerikanske stat tillader en kommerciel levering at flyve under disse forhold.

Allerede tidligere i år indgik UPS og Matternet et samarbejde om deres sundhedsleveringsservice på WakeMeds campus. Med Part 135-certificeringen håber UPS nu, at de kan udvide deres droneservice til forskellige områder inden for kritisk pleje og livredning.

Læs også: Droneproducent bedt om at øge sikkerheden efter ulykke

“Det her er et stort fremskridt for sikker integration af ubemandede flysystemer i luftrummet, der udvider adgangen til sundhedspleje i North Carolina og bygger på succesen fra USA’s nationale Integration Pilot Program, der arbejder med at bevare amerikansk lederskab i ubemandet luftfart”, siger den amerikanske transportminister, Elaine L. Chao.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online