UPS optimerer med nyt lagersystem

Gennem nyligt integreret lagerteknologi og øget brug af automatisering, vil UPS effektivisere distributionen og imødekommelsen af kundernes individuelle behov. Med mobile robotter og det nye system kan man udnytte sit globale netværk bedre.

I flere varehuse benytter UPS sig af AMR robotter, der er med til at effektivisere den interne logistik. Foto: UPS Supply Chain Solutions.

27.04.2020

SCM.dk

I samarbejde med logistikudbyderen Softeon har UPS Supply Chain Solutions skabt lager- og netværksteknologien Warehouse Execution System (WES), der skal gøre kurerfirmaets distributionscentre smartere og mere effektive. 

Læs også: UPS i tysk dronesamarbejde

WES skal muliggøre hurtigere ordremodtagelser og -behandling for at sikre stabil leveringstid - særligt for kunder med omskiftelige ordremønstre. 

Derudover skal systemet kunne identificere specikke ordrer med det formål at skelne mellem dem, der har højest prioritet. Disse skal derved kunne gennemføres uden manuel indgriben. Processen skal resultere i 50 procent øget produktivitetsgevinst for kunderne. 

“WES gør det muligt for UPS at bedre kunne udnytte vores globale lagernetværk og integrerede teknologi for at hjælpe vores kunder med at reducere kapital samt forbedre service og leveringshastighed til slutkunderne”, siger CEO for UPS Supply Chain Solutions, Philippe Gilbert.

WES kan monitorere kapacitet, opfyldelseskrav, lagerbeholdning og arbejdsstatus, hvilket skal gøre UPS i stand til at identificere og løse eventuelle udfordringer før de bliver aktuelle. Med virksomheder, der i øjeblikket oplever lavere beskæftigelse og øget pres fra e-handlen vil UPS gøre det at outsource distributionsprocessen til en konkurrencemæssig fordel for kunderne. 

Automatisering effektiviserer
Implementeringen af WES sker i forlængelse af UPS’s bestræbelser på at modernisere distributionscentrene, blandt andet gennem automatisering. Kurerselskabet benytter sig af mobile robotter (AMR) i flere faciliteter, der får instrukser fra WES i at samle og transportere varer til konsolidering af UPS’s medarbejdere. 

På dynamisk vis skal systemet kunne frigøre aktiviteter i forsyningskædeprocessen og samtidig balancere lagerbeholdningen. Dette skal dermed kunne gøre det enklere for UPS at synkronisere brugen af menneskelig arbejdskraft og teknologi. 

“Investeringerne i teknologi, der understøtter vores operationelle aktiviteter, gør det muligt for os at forbedre serviceydelserne til kunderne”, siger Phillipe Gilbert og uddyber:

“Gennem brugen af WES, AMR og andre teknologier kan vi skræddersy løsninger, der forbedrer oplevelsen for vores kunder og slutbrugeren.”

Læs også: UPS bestiller over 6.000 naturgasbiler

UPS har desuden investeret blandt andet automatiserede køretøjer (AGV'er) og systemer. Derudover planlægger selskabet at lancere en ny synligheds- og rappoteringsplatform, der skal gøre det muligt for kunderne at monitorere og spore aktiviteter upstream i forsyningskæden. 

- HCL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre