UPS optimerer med nyt lagersystem

Gennem nyligt integreret lagerteknologi og øget brug af automatisering, vil UPS effektivisere distributionen og imødekommelsen af kundernes individuelle behov. Med mobile robotter og det nye system kan man udnytte sit globale netværk bedre.

I flere varehuse benytter UPS sig af AMR robotter, der er med til at effektivisere den interne logistik. Foto: UPS Supply Chain Solutions.

27.04.2020

SCM.dk

I samarbejde med logistikudbyderen Softeon har UPS Supply Chain Solutions skabt lager- og netværksteknologien Warehouse Execution System (WES), der skal gøre kurerfirmaets distributionscentre smartere og mere effektive. 

Læs også: UPS i tysk dronesamarbejde

WES skal muliggøre hurtigere ordremodtagelser og -behandling for at sikre stabil leveringstid - særligt for kunder med omskiftelige ordremønstre. 

Derudover skal systemet kunne identificere specikke ordrer med det formål at skelne mellem dem, der har højest prioritet. Disse skal derved kunne gennemføres uden manuel indgriben. Processen skal resultere i 50 procent øget produktivitetsgevinst for kunderne. 

“WES gør det muligt for UPS at bedre kunne udnytte vores globale lagernetværk og integrerede teknologi for at hjælpe vores kunder med at reducere kapital samt forbedre service og leveringshastighed til slutkunderne”, siger CEO for UPS Supply Chain Solutions, Philippe Gilbert.

WES kan monitorere kapacitet, opfyldelseskrav, lagerbeholdning og arbejdsstatus, hvilket skal gøre UPS i stand til at identificere og løse eventuelle udfordringer før de bliver aktuelle. Med virksomheder, der i øjeblikket oplever lavere beskæftigelse og øget pres fra e-handlen vil UPS gøre det at outsource distributionsprocessen til en konkurrencemæssig fordel for kunderne. 

Automatisering effektiviserer
Implementeringen af WES sker i forlængelse af UPS’s bestræbelser på at modernisere distributionscentrene, blandt andet gennem automatisering. Kurerselskabet benytter sig af mobile robotter (AMR) i flere faciliteter, der får instrukser fra WES i at samle og transportere varer til konsolidering af UPS’s medarbejdere. 

På dynamisk vis skal systemet kunne frigøre aktiviteter i forsyningskædeprocessen og samtidig balancere lagerbeholdningen. Dette skal dermed kunne gøre det enklere for UPS at synkronisere brugen af menneskelig arbejdskraft og teknologi. 

“Investeringerne i teknologi, der understøtter vores operationelle aktiviteter, gør det muligt for os at forbedre serviceydelserne til kunderne”, siger Phillipe Gilbert og uddyber:

“Gennem brugen af WES, AMR og andre teknologier kan vi skræddersy løsninger, der forbedrer oplevelsen for vores kunder og slutbrugeren.”

Læs også: UPS bestiller over 6.000 naturgasbiler

UPS har desuden investeret blandt andet automatiserede køretøjer (AGV'er) og systemer. Derudover planlægger selskabet at lancere en ny synligheds- og rappoteringsplatform, der skal gøre det muligt for kunderne at monitorere og spore aktiviteter upstream i forsyningskæden. 

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025SCM.dk

Startup og konsulenthus går sammen om at gør ESG-arbejdet mere effektivt

11.11.2025SCM.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Derfor er GLEC og ISO 14083 afgørende for troværdige transportdata

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan går du fra regneark til dokumenteret Scope 3-rapportering

06.11.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

04.11.2025SCM.dk

SCM Agendaen #24: Robusthed i forsyningskæderne via AI-drevet software

04.11.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du risikostyring og compliance i forsyningskæden?

03.11.2025SCM.dk

De rigestes livsstil forværrer klimakrisen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn