Verdens største gulvrobotvirksomhed vil automatisere de nordiske lagre

Verdens største producent af mobile AMR-gulvrobotter, Geek+, indleder nu en kæmpe satsning i Norden og har valgt danske SystemTeknik som samarbejdspartner. SystemTeknik forventer, at det nye forretningsben når en omsætning på en kvart milliard kroner i løbet af blot tre år.

08.09.2022

SCM.dk

Danmark bliver det nordiske brohoved for Geek+, der nu vil ind og have en andel af det hastigt voksende marked for lager- og plukkeautomationsløsninger. Geek+ er en global markedsleder inden for mobile AMR-gulvrobotter (Autonomous Mobile Robots) og har valgt den danske el-ingeniørvirksomhed SystemTeknik i Nørresundby som sin nordiske spydspids for den massive markedssatsning.

SystemTeknik etablerer en ny forretningsenhed, ST Logistics, til at varetage opgaven. ST Logistics skal stå for salg og implementering af AMR-robotterne fra Geek+ i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.  Til at eksekvere den ambitiøse plan har ST Logistics håndplukket to store kapaciteter fra den internationale logistikbranche, Morten Kirch og Ole Madsen, henholdsvis tidligere salgsdirektør og CEO i SSI Schäfer i Nord- og Østeuropa gennem 12 år.

”Markedet for AMR-løsninger er i voldsom vækst over alt i verden, hvor virksomheder som Amazon og Alibaba investerer aggressivt i simpel og fleksibel lagerautomation. Vi ser et tilsvarende behov i Norden, hvor især væksten i e-com-virksomheder skaber et stort potentiale for lagerautomationsløsninger. Det, der afholder mange virksomheder fra at investere i løsningerne, er, at de ofte er dyre, komplekse og tager meget lang tid at implementere. Derfor er der et meget interessant marked for Geek+ i Norden”, siger Morten Kirch, som er salgsdirektør i ST Logistics.

Læs også: Covid-19 sætter yderligere skub i investeringer i softwarerobotter

AMR-løsningerne fra Geek+ har en indkøringsfase på blot tre uger og er typisk tilbagebetalt på et til to år. Samtidigt er de lette at skalere og har et teknologisk forspring i forhold til konkurrerende løsninger, hvilket er med til at øge forventningerne til deres fremtidige markedsposition i Norden.

”Vi forventer at omsætte for en kvart milliard om tre år. Der er rigtig meget at vinde ved at tune logistikken på et lager, og mange virksomheder er nået til at punkt, hvor der ikke er yderligere optimeringsgevinster at hente ved at ansætte flere hænder. Så der er et klart behov for lagerautomationsløsninger, og vi kommer med en revolutionerende løsning, der er til at forholde sig til for alle”, siger Ole Madsen.

Geek+ har stærk kapital i ryggen. Amerikanske Intel og andre internationale virksomheder har investeret 300 millioner USD i udviklingen af Geek+ og deres AMR-robotter over de seneste par år.

-PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS