Vestfyn Trækker var en succes

Transport- og logistikmessen Vestfyn Trækker 2016 trak besøgende til i så høj en grad, at alle tidligere rekorder blev slået. Den fynske messe havde også masser at byde på, blandt andet verdenspræmierer og –rekorder.

Tranport- og logistikmessen Vestfyn Trækker slog i weekenden rekord, da 9.247 besøgende var forbi de 150 udstillere. Det er seks procent flere end det hidtidige rekordår, 2014, hvor 8.663 personer besøgte messen. Foto: VBG Group Sales / Søren Hauge Carlsen. .

30.05.2016

SCM.dk

I weekenden havde den store, udendørs transport- og logistikmesse Vestfyn Trækker jubilæum, da den for tiende gang åbnede for besøgende og udstillere ved Fynske Motorvej. Messens første runde markering var en ren succes med både solskin hele weekenden, rekordmange gæster og verdens bedste kranfører.  

”Det har været en kæmpe succes. Vi har fastholdt alle de sædvanlige udstillere og besøgende – og er samtidig nået ud til et endnu bredere publikum. Faktisk har mange af udstillerne allerede henvendt sig for at reservere samme stand næste gang”, siger administrerende direktør Per Mikkelsen fra VBG Group Sales, arrangøren bag messen.

Tim Hansen slog verdensrekorden i kranbetjening på tid, da han formåede at gennemføre den opstillede bane på kun ét minut og 36 sekunder. Foto: VBG Group Sales / Søren Hauge Carlsen..

9.247 besøgende lagde vejen forbi Vestfyn Trækker 2016, hvilket er det højeste tal i udstillingens historie. Vokseværket var også en del af den succesfulde vognmand Poul Henrik Schous åbningstale, der samtidig satte fokus på branchens behov for at promovere sig som en attraktiv levevej:

”Da VBG første gang holdt messen i 2000, var der 40 udstillere på 5.000 kvadratmeter. I år er tallene steget til 150 udstillere og 55.000 kvadratmeter, og jeg er sikker på, at vi også slår rekorden for antallet af besøgende. På samme måde som messen her skal branchen tage flere chancer og sætte højere mål”, sagde vognmanden.

To gange verdensrekord
En der satte målet højt var den danske chauffør Johnny Jensen. Den 43-årige chauffør satte tilbage i 2014 en verdensrekord, da materialeproducenten HIAB var på jagt efter verdens bedste kranføre. Han gennemførte dengang forhindringsbanen hurtigst med tiden 2 minutter og 18 sekunder.

På årets messe formåede Johnny Jensen at slå sin egen verdensrekord med flere længder. Han kunne nemlig glæde sig over en ny tid på kun 1 minut og 41 sekunder. Glæden varede imidlertid ikke længe, da udfordreren Tim Hansen kort efter slog Johnny Jensens rekord med den tiden 1 minut og 36 sekunder. Tim Hansen lavede dermed det hidtil bedste resultat på verdensplan.

Kvalifikationsrunderne til VM herhjemme afholdes af Sawo, og virksomheden håber, at danskerne kan holde de stærke tider, så det bliver til endnu en dansk sejr til det kommende VM.

”Ved at lagerføre Rear End Solution har man altid en komplet, godkendt bagendeløsning klar til nem montering i tilfælde af skader. På den måde undgås dyr stilstand”, fortalte VBG Group Sales CEO Per Mikkelsen om virksomhedens produktnyhed, der blev præsenteret på messen. Foto: VBG Group Sales / Søren Hauge Carlsen..

VBG Rear End Solution fik verdenspræmiere i Danmark
Ud over verdensrekorden var der også en verdenspræmiere på weekendens messe. Produktnyheden VBG Rear End Solution blev nemlig for første gang præsenteret på Vestfyn Trækker 2016 og skal lanceres i Danmark som det første land.

Formålet med VBG Rear End Solution er at gøre det enkelt at opbygge en lukket bagende. Produktet er samlet af et antal plader, der kan kombineres på forskellige måder for at passe til de enkelte lastbilfabrikater. Dækpladerne giver samtidig en elegant, glat bagende med plads til at montere baglygter, reflekser samt tilslutninger for el, luft og hydraulik. Det modulopbyggede system er helt integreret med øvrige dele i VBG’s koblingesystem.

Læs også: Bliver Køge et europæisk trafikknudepunkt?

For at opnå maksimal levetid er systemets dele forbundet med bolte, der samtidig gør det nemt at udskifte de enkelte komponenter. Det betyder, at markedet ikke længere er nødsaget til at skabe specialløsninger bestående af svejsede konstruktioner, når behovet ændrer sig.

”Ved at lagerføre Rear End Solution har man altid en komplet, godkendt bagendeløsning klar til nem montering i tilfælde af skader. På den måde undgås dyr stilstand. Og takket være modulopbygningen kan man nøjes med at udskifte den beskadigede del”, siger Per Mikkelsen.

Morten Thomsen fra KLC viser stolt den vindende forvogn, der fik titlen Årets Opbygning. Forvognen har aftagelig skammel og løs bagende, så bilen kan konverteres til krantrækker. Foto: VBG Group Sales / Søren Hauge Carlsen..

Året opbygning
Vestfyn Trækker var også stedet hvor årets opbygning blev kåret. De tre nominerede blev allerede udvalgt fredag formiddag, men spændingen blev først udløst søndag middag, da KLC fra Kolding blev kåret som vinder.

KLC fik titlen som Årets Opbygning for sin alsidige forvogn, der også kan omdannes til trækker.

”Kunden spurgte, om vi kunne bygge sådan en bil. Vi laver mange specielle, kundetilpassede opbygninger, og det er jo altid sjovt, når man får lov at lave noget, som er alt andet end standard”, sagde salgskonsulent Morten Thomsen fra KLC efterfølgende.

Den vindende forvogn har aftagelig skammel og løs bagende, hvilket betyder, at bilen kan konverteres til krantrækker. Bagenden er med hydraulisk udskydelig bom, containerlåse og seks bådstøtter, som betjenes via kranens radiostyring. Dermed kan bilen både bruges som trækker, containerbil og til bådtransport.

Læs også: Amazon overvejer opkøb af logistikteknologi

”Vinderen er et skoleeksempel på en multifunktionel, kundetilpasset opbygning med øje for de løbende omkostninger. Opbygningen er blevet til igennem et tæt og praktisk orienteret samarbejde mellem leverandør og vognmand”, roste Hans Bruun, chefkonsulent hos Autobranchen Danmark, der var en af dommerpanelets syv medlemmer.

Dommerpanelet udvalgte de tre nominerede blandt 20 opbygninger. Dommer- og publikumsstemmer havde samme vægt, da den endelige sejrherre skulle findes.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle