Virksomheder i nyt samarbejde om e-fakturaer

ReadSoft og danske Scott/Tiger vil fremover markedsføre fælles e-faktura-løsninger til Oracle-kunder.

17.12.2013

SCM.dk

Der er en hastigt stigende interesse for e-fakturaløsninger hos Nordens store offentlige og private virksomheder. Interessen skyldes de store gevinster, som disse løsninger giver i forhold til tidsforbrug og eliminering af fejl ved fakturabetalinger. Kommende EU-regler vil også skubbe på udviklingen, da de vil fjerne usikkerhed om valg af standard.

Læs også: Virksomheder gør klogt i at kende PEPPOL

Det er baggrunden for, at Readsoft, der leverer softwareløsninger til Document Process Automation, og it-konsulenthuset Scott/Tiger nu indgår tættere samarbejde omkring e-faktura løsninger – nærmere bestemt håndtering af de ofte store mængder af indgående fakturaer.

Readsoft bidrager med e-fakturaløsningen ProcessIT samt intensiv viden om e-fakturering og automatisering af arbejdsprocesser, og Scott/Tiger bidrager med Nordens tungeste kompetencer inden for udvikling og implementering af løsninger på Oracle-platforme.

”E-faktura er i en helt naturlig vækst, da alle større virksomheder vil være i gang med e-faktura inden for 3-5 år. Det er et godt udgangspunkt for vores dialog med nye kunder.  Vores samarbejde med Readsoft matcher også vores nordiske strategi, da svenske Readsoft har et fantastisk godt navn i det nordiske marked”, fortæller salgsdirektør Katrine Linnemann, Scott/Tiger.

Mobil håndtering og afsløring af bedrag
ProcessIT er en avanceret platform til håndtering af indgående faktura på print såvel som digitalt. Med løsningen kan man hurtigt og korrekt matche indgående faktura med PO-numre (Purchase Orders, også kaldet indkøbsordrer) i systemet. Såvel indkøber som leverandører kan tilgå systemet for at følge status i faktura og deres behandling/betaling.

Læs også: Brancheforening skal styrke e-fakturering i Europa

Med ProcessIT har man også et effektivt værktøj til at afsløre forsøg på bedrageri eller dobbeltfakturering. Løsningen er også forberedt for tablets og smartphones, så man kan tilgå, godkende og betale faktura, mens man er på farten.

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

03.09.2026SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle