Virksomheder i nyt samarbejde om e-fakturaer

ReadSoft og danske Scott/Tiger vil fremover markedsføre fælles e-faktura-løsninger til Oracle-kunder.

17.12.2013

SCM.dk

Der er en hastigt stigende interesse for e-fakturaløsninger hos Nordens store offentlige og private virksomheder. Interessen skyldes de store gevinster, som disse løsninger giver i forhold til tidsforbrug og eliminering af fejl ved fakturabetalinger. Kommende EU-regler vil også skubbe på udviklingen, da de vil fjerne usikkerhed om valg af standard.

Læs også: Virksomheder gør klogt i at kende PEPPOL

Det er baggrunden for, at Readsoft, der leverer softwareløsninger til Document Process Automation, og it-konsulenthuset Scott/Tiger nu indgår tættere samarbejde omkring e-faktura løsninger – nærmere bestemt håndtering af de ofte store mængder af indgående fakturaer.

Readsoft bidrager med e-fakturaløsningen ProcessIT samt intensiv viden om e-fakturering og automatisering af arbejdsprocesser, og Scott/Tiger bidrager med Nordens tungeste kompetencer inden for udvikling og implementering af løsninger på Oracle-platforme.

”E-faktura er i en helt naturlig vækst, da alle større virksomheder vil være i gang med e-faktura inden for 3-5 år. Det er et godt udgangspunkt for vores dialog med nye kunder.  Vores samarbejde med Readsoft matcher også vores nordiske strategi, da svenske Readsoft har et fantastisk godt navn i det nordiske marked”, fortæller salgsdirektør Katrine Linnemann, Scott/Tiger.

Mobil håndtering og afsløring af bedrag
ProcessIT er en avanceret platform til håndtering af indgående faktura på print såvel som digitalt. Med løsningen kan man hurtigt og korrekt matche indgående faktura med PO-numre (Purchase Orders, også kaldet indkøbsordrer) i systemet. Såvel indkøber som leverandører kan tilgå systemet for at følge status i faktura og deres behandling/betaling.

Læs også: Brancheforening skal styrke e-fakturering i Europa

Med ProcessIT har man også et effektivt værktøj til at afsløre forsøg på bedrageri eller dobbeltfakturering. Løsningen er også forberedt for tablets og smartphones, så man kan tilgå, godkende og betale faktura, mens man er på farten.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

08.06.2026nShift

Sponseret

Flügger lægger sin B2B-checkout i hænderne på teamet – ikke udviklerne

08.06.2026SCM.dk

Konference sætter fokus på cybersikkerhed i værdikæder

08.06.2026SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

08.06.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Digital sammenhæng skaber bedre handel

08.06.2026SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online