Virksomheder satser på friend-shoring for at sikre forsyningskæden

Trods fortsat global usikkerhed ser erhvervsledere verden over positivt på udviklingen i 2025. Det smitter af på investeringsvilligheden i et år, hvor særligt vestlige virksomheder øger supply chain-investeringerne med udpræget fokus på friend-shoring – udbygning af forsyningskæder i venligtsindede lande. Det viser en dugfrisk rapport fra Capgemini Research Institute.

To tredjedele af de 2.500 erhvervslederne i rapporten svarer, at produktion og leverancer fra venligtsindede lande er centralt i deres strategi i 2025. En stigning fra 45 procent i 2024. Ifølge Maria Søndergaard, direktør for industrikunder i Capgemini Danmark, handler det for mange om at reducere afhængigheden af Kina.. Foto: Capgemini

10.02.2025

SCM.dk

Tendensen til, at virksomheder investerer i at styrke deres forsyningskæde i ”venligtsindede” dele af verden, forsætter ufortrødent i 2025. Således viser Capgeminis nye investeringsrapport for 2025, at investeringer i at nedbringe risici i forsyningskæden via friend-shoring står øverst på investeringslisten hos mange virksomheder. To tredjedele af de 2.500 erhvervslederne i rapporten svarer, at produktion og leverancer fra venligtsindede lande er centralt i deres strategi i 2025. En stigning fra 45 procent i 2024.   

Ifølge Maria Søndergaard, direktør for industrikunder i Capgemini Danmark, handler det for mange om at reducere afhængigheden af Kina. Således angiver 64 procent af erhvervslederne i rapporten direkte, at investeringer i venligtsindede lande skal nedbringe forsyningsrisici relateret til Kina. Samtidig svarer et stort flertal, at de vil reducere sårbarheder i forsyningskæden via øgede investeringer i emerging markets. 

“Vores seneste rapport, der udkommer for tredje år i træk, viser en markant fremgang i andelen af virksomheder, der forventer at øge investeringerne i supply chain – fra 48 procent i 2024 til 63 procent i 2025. Rapporten viser samtidig, at de øgede investeringer især vil gå til at styrke forsyningssikkerheden. Her spiller friend-shoring en væsentlig rolle hos virksomheder i Vesten, Japan og Australien, forklarer hun. 

Begrebet friend-shoring dækker over, at særligt vestlige virksomheder i stigende grad flytter kritiske faciliteter, for eksempel produktion, lagre og logistikcentre, til lande/regioner som Indien, Thailand, Vietnam, Mexico og Afrika.

”Samtidig ser vi også i årets rapport, at virksomhederne forventer at skrue op for investeringer i teknologiunderstøttelse af supply chain. Blandt andet i form af AI, GenAI og IoT-løsninger, der skal bidrage til at løfte effektiviteten via for eksempel øget automatisering samt realtimeanalyser og -overvågning af de stadig mere komplekse forsyningskæder”, forklarer Maria Søndergaard.

Læs også: Globale forsyningskædeforstyrrelser stiger med 38 procent

På et mere generelt niveau viser Capgeminis 2025-rapport, at troen på vækst er stigende i virksomhederne. Dermed fortsætter den tendens, som den årlige rapport har vist siden 2023. I år forventer 62 procent af erhvervslederne at se ind i vækst. I 2024 gjaldt det for 56 procent, mens 42 procent forventede vækst tilbage i 2023.

Men der er også faktorer, der truer den relativt høje optimisme. Ikke mindst truslen om handelsbarrierer og forstyrrelser af den globale samhandel rangerer højt over erhvervsledernes bekymringer i 2025. Samlet set svarer syv ud af 10 (69 procent), at de ser stigende toldsatser og handelshindringer som en trussel i år. I Danmark er bekymringen marginalt lavere (66 procent), mens kinesiske og japanske erhvervsledere er mest bekymrede over udsigten til politiske tiltag, der vil begrænse samhandlen i verden (henholdsvis 82 og 84 procent). 

Kilde: Capgemini

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026SCM.dk

Go Nordic forlænger med Dagrofa i fire år

24.02.2026SCM.dk

Ny guide til det digitale produktpas

18.02.2026SCM.dk

Retur sikrer producentansvar for Temu-forhandlere i Danmark

12.02.2026SCM.dk

11. plads i verden: Danskernes enorme naturaftryk rammer globalt

06.02.2026SCM.dk

Ung forsker skal sikre kritiske råstoffer til den grønne omstilling

29.01.2026SCM.dk

Praksisnær hvidbog skal hjælpe virksomheder i nye emballagereguleringer

20.01.2026SCM.dk

Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed

08.01.2026SCM.dk

Fødevaregiganter fokuserer på klima, men ignorerer alvorlig miljøskade

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle